Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Molusky trápí děti i dospělé

Kvě 2030 Autor: Redakce

Malé i velké mohou trápit drobné kožní výrůstky, molusky. Jedná se i virové onemocnění, které se projevuje tvorbou malých bradaviček na kůži. U dětí se bradavičky objevují častěji v oblasti rukou a nohou, ale najít je můžeme i jinde na těle. U dospělých se více objevují na genitáliích, vnitřní straně stehen, spodní straně břicha a v dalších oblastech, kde se odstraňuje ochlupení a tím vznikají drobné povrchové ranky. Moluska se mohou rozšířit nejenom kontaktem s krví, slinami, pohlavním stykem a přímým kontaktem, ale také přes oděvy. Proto je dobré, aby měl v rodině každý svůj ručník. Pokud si moluska rozškrábeme, snadno si je tak přeneseme na jiné místo. Problematická je dlouhá inkubační doba, která může být až půl roku. Infikující virus molluscum contagiosum patří mezi poxviry a kromě lidí napadá i další primáty.

molusky

Jak poznáme, že se jedná o molusky?

Nezaměnitelným projevem jsou drobné tuhé benigní novotvary podobné bradavicím. Tyto pupínky mají průměr několik mm a v jejich středu postupně tvoří miskovitá prohlubeň s otvůrkem, ze kterého lze vymáčknout bělavou hmotu. Bradavičky se objevují postupně, jednotlivě, nebo ve skupinkách.

Jak moc je infekce virulentní?

Toto onemocnění je sice poměrně snadno nakažlivé, ale nijak nebezpečné. Na rozdíl například od virového zánětu spojivek není nutné děti s moluskami vyřadit z kolektivu. Problémem by samozřejmě mohlo být zavlečení infekce do bazénu či koupaliště.

Jak se bradaviček zbavit?

Pokud si s tímto onemocněním zajdete k praktickému nebo kožnímu lékaři, pravděpodobně vám navrhne mechanické odstranění. Jedná se buď o narušení krytu molusek sterilní jehlou nebo o vydloubnutí bradavičky kyretou nebo velmi malou chirurgickou lžičkou, tedy kovovým nástrojem se zahnutou špičkou. Je to proces poměrně dost bolestivý, a především děti ho špatně snáší. Navíc se poměrně často bradavičky po nějaké době objeví znovu.

Bradavičky lze odstranit i doma

Nejúčinnější je léčit projevy hned v počátcích. Léčba rozsáhlého postižení, zvlášť pokud jsou moluska kombinované s ekzémem či infekcí v rozškrabovaných místech, je složitější a zdlouhavá. Vždy je nutné vyléčit i poslední zbytky projevů. A samozřejmě se během léčby na postižených místech neholit.

A jak se zbavit hned prvních pupínků? Poměrně dobře funguje potírání molusek desinfekčním přípravkem několikrát denně a na noc. Pro to, aby se infekce nerozšířila se nesmíme bradaviček dotýkat rukama. Výsledek bývá lepší, pokud se navíc bradavičky natřou i Imazol pastakrémem.

Další domácí metodou, i když poměrně zdlouhavou a nepříjemnou, je likvidace opakovaným potíráním agresivními přípravky proti bradavicím, které likvidují bradavice. Tyto přípravky často obsahují hydroxid draselný nebo kyseliny salicylovou.

Další možností jsou homeopatika

Jedním z homeopatických preparátů, který se často používá, je Samburex, který likviduje viry. Dalšími často používanými homeopatiky jsou Thuya 9C a Cinnabaris 9C, který používáme pokud jsou moluska svědivá, krvácející a mají narůžovělou barvu.

Nic nezkazíme ani podáváním probiotik a dalších přípravků pro posílení imunity. Z jídelníčku zkuste vyřadit nebo alespoň omezit sladkosti a mléčné výrobky.

Samozřejmě nemůžeme opomenout posilování imunity, které je v případě virových bradavic zásadní. U většiny lidí totiž díky dobře fungujícímu imunitnímu systému se nemoc neprojeví ani po kontaktu s daným virem.

Ideální je navštívit lékaře-homeopata, který po komplexním vyšetření vybere léky na míru.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist