Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Množíme bylinky pomocí dřevitých řízků

Bře 1410 Autor: Redakce

Bylinky jsou neodmyslitelnou součástí každého dobrého jídla a proto je důležité je mít stále při ruce. Jejich spotřeba bývá někdy ale velká, z toho důvodu bychom neměli zapomínat ani na množení. Většina lidí si první rostlinky bylinek koupí v obchodě již vzrostlé, další možností je pěstování bylinek ze semínek, což není ve většině případů nijak složité. Existují ale i takové bylinky, kterým se generativně, tedy semeny, množit moc nechce. Z toho důvodu se u nich preferuje rozmnožování vegetativní, v tomto případě množení dřevitými řízky.

Které bylinky mohu množit řízky?

bylinkyV zásadě vám nikdo nezakazuje, abyste použili množení řízky u kterékoliv bylinky, ale například bazalku vypěstujete ze semínek velmi snadno. Nejčastěji se toto množení využívá u levandulí, především u těch s bílými nebo růžovými květy, dále u rozmarýny lékařské, citronové mateřídoušky, tymiánu nebo dobromyslu. Jak již bylo zmíněno, hlavním důvodem je obtížné pěstování rostlinek ze semínek, takže si díky řízkům ušetříte práci a také peníze, které byste utratili za koupi nových rostlinek v obchodě.

Co na řízkování bylinek potřebuji?

V první řadě je důležité zakoupit vhodný substrát, nejlépe substrát na řízkování, který má jemnou strukturu a řízky se do něj následně lépe zapichují. Bývá běžně v dostání v každém zahradnictví. Tímto substrátem naplníme ne příliš hlubokou, plastovou misku. Její velikost si každý zvolí podle toho, kolik řízků plánuje vypěstovat. Substrát v misce také můžeme posypat křemičitým pískem, který má v oblibě například rozmarýna.

Vlastní řízkování

yzopŘez by měl být proveden pod kolénkem, větvička by měla mít celkově asi 4 cm, u rozmarýny může být i delší, až 8 cm. Spodní lístky otrháme a konec řízku namočíme do stimulátoru, zde máme na výběr mezi gelovým a práškovým stimulátorem. U práškového je lepší koneček ustřihnuté větvičky nejprve namočit, aby zde pak ulpělo co nejvíce prášku. Poté už jen řízky přehledně zapichujeme do krabičky podle vlastních představ. Při řízkování více druhů bylinek najednou je dobré si řádky řízků označit, abychom neztratili pojem, kde máme který druh bylinky.

Jestliže máme hotovo, vložíme misku do igelitového sáčku s oušky, které zavážeme tak, aby se k rostlinkám dostával dostatek kyslíku. Sáček totiž vytvoří vhodné mikroklima, které řízkům prospívá.

Péče o řízky

Co se týče zalévání, je nejvhodnější misku vždy lehce navlhčit rozprašovačem, ale musíme dávat pozor, aby substrát nevyschnul. Rosíme ráno, tak aby se voda do večera vstřebala. Mističku s řízky umístíme k oknu, například na parapet, kde je i dostatek světla.

Doba zakořenění řízku bývá zpravidla 3 až 3,5 měsíce, nejvhodnější doba na řízkování je tedy konec února, aby do jara řízky stihly zakořenit. Následně je musíme otužit, stejně jako sazenice zeleniny a pak již po rozsazení mohou zůstat trvale venku.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist