Mít vlastní lahev na pití – jenom žhavý trend?
Když jsem byla malé dítě, maminka mi dávala do školy lahev s pitím. Většinou to byla použitá PET lahev od dětského džusu, která se pořád dokola vymývala, až moc parády nenadělala. Ve výsledku jsem pití ve škole z aktovky ani nevytáhla a doma obsah lahve vylila do umyvadla.
Asi jsem v tom nebyla sama, protože v posledních letech se roztrhl pytel nejen s nápoji prodávanými v praktickém „kabelkovém“ balení, ale výrobci zareagovali i na poptávku po designových lahvích nejrůznějších velikostí, které můžeme opakovaně používat.
Výhody vlastní lahve
Není to tak dávno, co se u nás rozhořela obrovská kampaň na podporu kohoutkové vody.
V té jsme se dozvěděli, že balená voda je neekologická, drahá a především nezdravá. Pokud zapojíme selský rozum, dojde nám, že voda v lahvi ujde docela dlouhou cestu před tím, než se dostane nám do žaludku. Z výrobny, kde putuje do lahve naprosto čistá, ji odvezou někam do velkoobchodu, odsud do skladu obchodu a pak do regálu. Všude je voda na světle a v teple, tudíž poskytuje ideální podmínky pro vznik řas. Ty se můžou, ale nemusí rozrůst,
jenže to naše oko a posléze ani chuťové buňky nepoznají. Je také pravda, že voda ve vodovodní síti je u nás na jedné z nejvyšších úrovní ve světě, navíc je chutná, a tak není důvod ji nepít. Jenže, bez lahve se těžko přenáší…
Naštěstí už máme k dispozici spoustu možností, do čeho kohoutkovou vodu zabalit
Výrobci lahví apelují na naši ekologickou notu. Tvrdí, že ročně spotřebuje každý obyvatel Země 168 PET lahví, které se v přírodě rozkládají stovky let, což už je docela slušná zátěž na ekologii.
U nás se nejvíc prodávají dva druhy lahví – levnější Equa v nepřeberném množství velkostí i hravých barevných designů a lahev Bobble, která je sice v designu umírněnější, ale je vybavena filtrem s životností zhruba dva měsíce.
Svoje lahvičky už začaly vyrábět i obchodní řetězce, třeba DM drogerie, a neznačkové designové lahve se stávají běžnou součástí e-shopů s domácími potřebami a doplňky. Pozadu není ani společnost Tupperware. Ekologická láhev Voděnka je k dostání ve velikostech 1/2, 3/4 a 1 litr. Výborně se z ní pije a díky širokému otvoru se dobře čistí. Po vymytí navíc můžete lahev nechat vykapat díky praktickému stojánku.
Krásné lahvičky se vyrábějí i v naší domovině. Barevné lahvičky vyrobené z nezávadného materiálu určeného původně pro farmaceutické a lékařské účely najdete pod značkou Zdravá lahev. Mají praktické pítko, které ocení zejména děti a střídat je můžete dle libosti nebo nálady.
Lahve garantují zhruba desetiletou životnost, zdravotní nezávadnost a velké úspory za kupovanou balenou vodu nebo jiné nápoje. Do vlastní lahve můžete nalít libovolný nápoj od obyčejné vody, přes nejrůznější džusy, až po horký čaj. Jejich výhodou je vzhled poutavý i pro děti a možnost mít pití opravdu kdykoliv u sebe, aniž bych musel myslet na otvírací dobu obchodů. Drobnou nevýhodou pak zase může být obava, aby lahev v tašce nevytekla nebo se při nárazu nerozbila.
Ať tak nebo tak, výhody nad nevýhodami určitě převládají. Možná je opravdu načase, abychom začali myslet aspoň trochu ekologicky a naše životní prostředí ušetřili od zbytečné zátěže. A kde jinde začít, než u sebe?
Komentáře k článku
Polu 9.4.2014 (11:31)
Tak pardon, odkazy mi nejdou:)
Odkaz na článek o recyklaci: https://cs.wikipedia.org/wiki/Recyklace_plast%C5%AF
Článek o výrobci Lock and Lock: http://www.utc.cz/cs/podle-znacky/locklock/6772c/
Polu 9.4.2014 (11:28)
Já měla jako malá také svou vlastní lahev. Měnila se cca každý rok, ale používala jsem ji každý den ve škole. Co se týká ekologie, určitě je fajn, pokud lidé spotřebují méně PETek, nicméně by úplně stačilo, pokud by se každá lehev recyklovala viz: Ovšem to se samozřejmě nestane.
Dívala jsem se na různé diskuze a ukazuje se, že většina lahví je spíše nekvalitních. Hodně tečou nebo prasknou, bohužel včetně těch eko lahví. Co se týká kvality uzávěru, podle diskuzí jsou kvalitní lahve od firmy Lock and Lock:
Nevím, jestli se jejich materiál dá zařadit do eko kategorie, ale alespoň neprotékají 🙂 No a co do eko materiálu, nejspíše to budou značky zmíněné v článku. Jakou lahev používáte vy?