Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Máta peprná nesmí na vašem bylinkovém záhonu chybět

Čvn 1619 Autor: Redakce

letni limonada s matouDát si skvělé mojito anebo jen vodu s citrónem a mátou pro nás představuje jakousi samozřejmost. Kvalita těchto nápojů se často odvíjí právě od jakosti lístků máty. Tato bylinka se v současnosti ještě stále v plané podobě vyskytuje i ve volné přírodě, nicméně optimální je její pěstování doma, a to buď přímo v květináči, anebo na zahradě. Že neznáte základy jejího pěstování a máte strach, že by vám nevyrostla? Nemusíte. V následujících řádcích vám zásady pěstování této bylinky podrobně popíšeme.

Dvě možnosti výsadby

mata peprna na balkoneVysadit si mátu můžete přímo ze semínek, anebo koupit již vzrostlou sazenici. U semínek si nemůžete být jisti tím, že se skutečně uchytí a vyroste vám silná rostlina. Vše je navíc maximálně pomalé a vy budete muset čekat na naklíčení a následný růst. Pokud si vyberete již vzrostlou sazenici, budete přesně vědět, co kupujete a jak bude máta na vašem záhonu vypadat. Mátu si doma můžete namnožit i za pomocí řízků pocházejících z oddenku nebo stonku. Často se po zimě rozmnoží sama a vy ji budete mít i na místech, kde byste to nejméně čekali.

Kdy a kam vysadit mátu

Při vysazování či setí máty je třeba brát ohled hlavně na počasí. Optimální dobu představuje přelom měsíců března a dubna. Jestliže nestihnete jarní výsev, můžete ji klidně zasadit i v září. Půda by měla být vlhká. Máta nesnáší vyloženě proschlou zeminu a velmi rychle vadne. Úplně nemusí ostré sluníčko a silný vítr. Pokud ji zasadíte v blízkosti kopřiv, bude produkovat i větší množství éterických olejů. Své místo si může najít i v květináči.

mata peprna

Máta nemusí být nutně peprná…

Mnozí z nás si myslí, že existuje pouze máta peprná. Opak je ale pravdou, jelikož je možné volit i několik dalších odrůd máty. Zajímavá je třeba máta vonná s bledě růžovými květy a zajímavou vůní s jablečným nádechem. Výborná je i máta peprná citrónová s purpurovými listy a lehce čokoládovou vůní. Vynikající je při použití v dezertech a zmrzlinách. Z dalších kultivarů jmenujme ještě třeba mátu rolní s vysokým obsahem mentolu. Možností volby máte zkrátka hodně a je jen na vás, jakou odrůdu zvolíte a zpestříte jí vaši zahradu či balkón.

mata cokoladova

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Máta peprná nesmí na vašem bylinkovém záhonu chybět
  • Jarka 28.6.2016 (11:35)

    Dobrý den,pěstuji si mátu již několik let na balkoně v tuhlíku,ale letos se mi na ní a meduňce objevuje bílý povlak na listech.Koupila jsem si letos novou mátu a na ní se mi na spodku listů objevily místa s hnědými chomáčky(asi nějaká vajíčka nějakého škůdce),prosím poraďte jak na to.
    Děkuji Jarka D.ze Znojma.

  • Jarka 28.6.2016 (11:33)

    Dobrý den,pěstuji si mátu již několik let na balkoně v tuhlíku,ale letos se mi na ní a meduňce objevuje bílý povlak na listech.Koupila jsem si letos novou mátu a na ní se mi na spodku listů objevily místa s hnědými chomáčky(asi nějaká vajíčka nějého škůdce),prosím poraďte ja na to.
    Děkuji Jarka D.ze Znojma.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist