Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Magický čaj z vaječných skořápek pro vaše rostliny

Srp 2110 Autor: Claudie Kornelová

Vejce nejsou užitečná jen pro nás, jakožto lidi, ale také pro naše zahrádky. Tato věc je mezi lidmi odpradávna dobře známá. Vždyť o zázračných účincích vaječných skořápek se mluví skoro pořád! Pokud jste o tom slyšeli i vy, ale stále si tím ještě nejste zcela jisti, věříme, že vás tato magická čajová terapie pro rostliny rozhodně přesvědčí. Následující recept je totiž ověřen a osvědčen laboratorními testy. A musíme říct, že skutečně funguje!

vaječná skořápka

Vaječné skořápky mají magickou sílu! Zdroj foto: Pixabay.com – PublicDomainPictures

Výživové hodnoty vaječných skořápek

Vaječné skořápky, které často vyhazujete, jsou bohatým zdrojem vápníku a obsahují 2,2 gramů vápníku ve formě uhličitanu vápenatého. To je dvojnásobek množství vápníku, které denně potřebuje dospělý člověk. Podle dokumentu zveřejněného na webových stránkách floridské univerzity obsahuje skořápka také další důležité živiny, které rostlina potřebuje. Přesně 0,3% fosforu 0,3% hořčíku a stopy draslíku, sodíku, zinku, manganu, železa a mědi.

soustava

Obsahují mnoho zdraví prospěšných látek. Zdroj foto: Pixabay.com – Elchinator

Proč používat skořápkovou vodu

Mnohem lepším způsobem, jak rostlinám poskytnou výhody skořápek, je vyrobit z nich vodu či čaj. Jedná se o rychlý organický postup k zpřístupnění živin rostlinám po aplikaci.

Experiment

Jeff Gillman, zahradník, bývalý profesor na Minnesotské univerzitě a autor knihy Praktický rádce pro zahrádkáře, píše o svém experimentu, při kterém vařil vaječnou skořápku v několika šálcích destilované vody. Po varu zůstala skořápka v této vodě po dobu 24 hodin. Následně poslal skořápkovou vodu na testování do laboratoře. Výsledky byly překvapivé. Tři prvky, které se zvýšily v nízkých koncentracích, byly sodík, fosfor a hořčík. Další dva prvky, které se zvyšovaly ve vyšších koncentracích, byly 4 mg vápníku a draslíku.

Můžete si říct, že 4 mg je malé množství, ale tento fakt pochází pouze z jedné skořápky. 10 skořápek může významně zvýšit koncentraci těchto pěti prvků, což může výrazně ovlivnit růst vaší rostliny.

vejce

Voda z vajec obsahuje velmi vysoké hodnoty, které prospívají rostlinám. Zdroj foto: Pixabay.com – Monsterkoi

Jak to funguje

Tento čaj z vaječných skořápek může fungovat jako doplněk vápníku a draslíku a také pomáhá zvyšovat pH půdy. Velmi užitečné v případě, že máte kyselé nebo neutrální pH půdy. Ale použít ho lze také na půdu zásaditou, protože schopnost rostlin absorbovat kyslík nezávisí na úrovní pH.

Vápník je při vývoji kořenů velmi důležitý a léči problém s jejich krátkostí. Ovlivňuje také kvalitu ovoce. Posiluje strukturu buněčné stěny (zlepšení struktury buněčné stěny zvyšuje sílu rostliny). Pomáhá také bojovat proti chorobám a chrání rostliny před tepelným stresem.

Draslík je druhým nejvýznamnějším prvkem, který rostliny vyžadují, kromě dusíku. Je známo, že zvyšuje odolnost vůči suchu, barvu a chuť ovoce, fotosyntézu a sílu stonku. Pomáhá při regulaci vody a zlepšuje schopnost rostliny čelit změnám teploty.

pěstování

Díky vaječné vodě budou vaše rostlinky dvakrát silnější. Zdroj foto: Pixabay.com – Ekaterina Ershova

Recept

Budete potřebovat 10-20 čistých a suchých vaječných skořápek, množství závisí na tom, jak silný čaj chcete udělat. Uvařte rozdrcené skořápky ve čtyřech litrech vody a nechte je po dobu 24 hodin louhovat. To poskytne dostatek času rostlinným živinám dostupným ve skořápkách k infuzi ve vodě. Potom, co vodu přecedíte, je čaj připraven k použití!

Jak čaj používat

Čaj z vaječných skořápek použijte na zahradě a nebo v květináčích. Nalijte tento zdravý doplněk vápníku a draslíku přímo do půdy. Podle odborníků stačí 4 až 5 skořápek na zahradní rostlinu. U rostlin v květináčích snižte toto množství na 2 nebo 3. Aplikujte skořápkový čaj v intervalu jednoho nebo dvou týdnů. Můžete také použít vodu ze skořápek z vajec uvařených natvrdo. Vhodné jsou dva šálky této vody na rostlinu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist