Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Liliovník tulipánokvětý

Srp 1402 Autor: Redakce

liliovnikNeboli latinsky Liriodendron tulipifera je nádherný strom, který zaujme svými žlutými květy, které se místy barví do oranžova a zelena. Podle některých zdrojů jeho název pochází z řeckého lirio, tedy lyra, kterou připomíná svými listy. Ovšem správně je původ ve slově leirion, neboli lilie. Dendron pak znamená strom. Tulipifera navozuje souvislost mezi květy a tulipány. Český název liliovník s liliemi souvisí podobností květy. Někdo ho však nazývá neoficiálním a nesprávným názvem lyrovník či liriovník.

Patří do čeledi šácholanovité. Původem severoamerický (část jihovýchodní) listnatý opadavý strom byl k nám do Evropy dovezen asi roku 1663. V České republice se strom objevil až v roce 1865 a to v Hluboké nad Vltavou, kde byl vysazen v zahradě tamního zámku. Dokonce je i státním stromem států Indiana, Tennessee a také Kentucky.

Tento zajímavý strom jistě poznáte, až bude kvést

liliovnikKvěty jsou naprosto nezaměnitelné a fascinující. Měří asi 3 až 6 centimetrů a jsou do tvaru tulipánu. Uvnitř je k vidění mnoho tyčinek světle žluté barvy. Kolem každého tulipánku je šest žlutozelených, žlutých nebo vzácně bílých korunních lístků. Květy přechází do plodů – nažek, které jsou uspořádány do souplodí. Listy tulipánovníku jsou pevné a dužnaté, tvaru čtvercového s protaženými rohy do cípů. Cípů může být až šest, kdy poslední dva u stopky jsou jen malé. Mají cca 10 až 20 centimetrů na délku i šířku. Podzim tyto listy zbarví do zlata. Bude tak ozdobou každé zahrady i v tuto dobu. V jeho přirozeném prostředí dosahuje výšky až 58 metrů, u nás dosahuje obvykle kolem 20 až 40 metrů. Rozpětí koruny se pohybuje od 10 do 15 m. Koruna je tvaru zpočátku kuželovitého, později se stává vyklenutou. Dožívá se věku kolem 300 až 400 let.

Pěstování

liliovnik stromPěstovat ho samozřejmě můžete pěstovat na své zahradě. Lépe na střední až větší, pokud s ním chcete počítat i za dlouhou dobu. Nemusíte se obávat rychlého nekontrolovatelného růstu, jelikož tento strom roste velmi pomalu. Za deset let bude mít jen 2 nebo 3 metry, za dvacet 5 až 8 m. Výšky 15 metrů dosáhne obvykle až po čtyřiceti letech stáří. Díky tomuto pomalému růstu je možné jej tvarovat do požadovaného tvaru nebo ho udržovat v malé velikosti. Případně je možné sehnat kultivary, které plné výšky nikdy nedosáhnout a hodí se tak i pro menší zahrádky. Je důležité každý řez pečlivě zvážit, jelikož strom znatelně poznamenají na dlouhou dobu. V plné síle a velikosti tento strom budete moci obdivovat až po mnoha desetiletích. Strom květu dosahuje mezi květnem a červencem.

liliovnik tulipanokvetyNečekejte však květy dříve než za deset let od sadby. Liliovník je mrazuvzdorný, dobře snese teploty do -30°C. Je toxický, jelikož obsahuje alkaloid tulipiferin. Vhodná půda je kyprá a bohatá na živiny, jelikož ve své domovině v takové prospívá nejvíce. V Americe roste v bohatých údolních půdách poblíž řek.

Využití

Pro okrasné zahrady nebo parky se používá jako solitérní dřevina. U nás je několik exemplářů chráněno jakožto památné stromy. Ve své domovině se liliovník používá užitkově, dřevo se těží. Jeho hodnota je vysoká, jelikož jde o kvalitní lehké a měkké dřevo, pokud je z mladých stromů, je bílé barvy. Čím je liliovník starší, tím více zbarvené jeho dřevo je. Barva je pak žlutá s hnědým jádrem. Je snadno zpracovatelné. Vyrábí se z něj nábytek, obklady na fasády nebo dokonce pro výrobu varhan.

liliovnikSetkat se s těmito zajímavými stromy můžete jednak v soukromých zahradách, botanických zahradách i na vesnicích vedle jiných typických stromů. Nebo na náměstích a na jiných veřejných prostranstvích. Pro příklad uvádíme: zámecká zahrada města Hluboká nad Vltavou, zoologická zahrada Zlín – Lešná, zámecký park ve Vsetíně, zámecká zahrada Ratibořice nebo v areálu fakultní nemocnice Bohunice v Brně. Je jich však po republice mnoho, stačí se podívat na internet.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Liliovník tulipánokvětý
  • Jíťa 31.3.2016 (13:15)

    Loni v létě dcera koupila chalupu, a jak jsme objevili tento strom, je zasazený před ní. A je už docela vysoký, Na podzim jsme byli nuceni jej trochu ostříhat, bo stínil do okna, a všimli jsme si že větvička na řezu zajímavě voní. Ted už se moc těšíme jestli vykvete. Je už docela vysoký, kdy byl sázen jsme nezjistili.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist