Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Libeček lékařský – elegán zahrady

Srp 1627 Autor: Redakce

libecek lekarskyMilujete lahodnou chuť pokrmů? Díky libečku lékařskému si ji dopřejete do sytosti. Veliká rostlina z čeledi miříkovitých provoní vaši kuchyni a ozdobí svým vzhledem celou zahradu. Měří na 100 – 200 centimetrů, připomíná chuť celeru či maggi, má silný rozvětvený oddenek a dlouhé kořeny. Lodyhy libečku jsou tlusté, přímé a duté s přeslenitými větvemi po třech. Rostlina kvete v červenci až srpnu a plody jsou žlutohnědé.

V kuchyni se vám osvědčí

libecek v kuchyniRostlina, která si našla své použití v gastronomii, vás nezklame. Říká se jí maggi a je značena jako koření. Její listy se hodí nejvíce do polévek, okamžitě vynikne skvělý výraz. Hospodyňky i šéfkuchaři dávají libeček také do omáček, salátů, k pečenému masu a grilované zelenině. Plody se přidávají k nakládané zelenině a některému pečivu. Oddenky lze kandovat. Libeček lékařský působí močopudně, proto je často součástí čajových směsí. Díky němu mizí plynatost a dokonce vylepšuje trávení. Toto ocení zejména starší generace, neboť se nastartuje jaterní činnost a začnou se rozpouštět kameny v žlučníku. Tato rostlina je výbornou prevencí proti revmatickým chorobám, odbourává vyčerpání a nechutenství. Libečkem se můžete i předávkovat, proto omezte jeho konzumaci na 5 g na den v surovém stavu. Vařením a sušením se hodnota silic snižuje, proto lze požít až 15 g na den.

Jak ho nasadit?

Předtím, než se rozhodnete libeček nasadit, počítejte s humózní a lehkou půdou. Miluje rovněž bohatou zálivku, jinak začnou jeho listy osychat. Potřebuje dostatečně velký prostor. Sázejte ho během března a dubna až do konce října. Nejlepší je nasadit kořen libečku (odkopek), semínko roste pomaleji. Jakmile začne rostlina vysoká i dva metry kvést, ostříhávejte květní výhony. Kvetení je pro libeček vyčerpávající a neprospívá mu. Nejčastěji se využívají listy libečku, které lze usušit anebo zamrazit. Připravte si karbanátky, marinády anebo si jen tak posypte brambory, čeká vás doslova kulinářský zážitek.

libecek

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist