Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Lewísie-perla vaší skalky

Lis 1307 Autor: Redakce
lewisie heckneri

Lewisia heckneri

Jste vášnivým skalničkářem nebo jen pouhým milovníkem květin a přemýšlíte čím vaši skalku oživit? Rozhodně musíte vyzkoušet krásu lewiísí. Bude se jednat o barevnou perlu ve vaší skalce, která bude dělat obrovskou radost.

Takto krásná květinka dostala jméno po americkém cestovateli a vojákovi  Meriwetheru Lewisovi, který se na přelomu 18. a 19. století zúčastnil několika přírodovědeckých expedic po USA. Rod Lewísií pochází ze Severní Ameriky a do našich zemí se začal postupně dostávat někdy v 80. letech 20. století. Původním stanovištěm těchto květin jsou horské svahy, štěrbiny mezi skálami a štěrkové půdy. První pěstitelské pokusy v našich zemích nebyly příliš úspěšné. Tyto květiny jsou náchylné na zahnívání kořenů, s čímž je spojený i náročnější výběr stanoviště. Potřebovali totiž propustnou půdu na štěrkovém základu, aby se v jejich kořenech nedržela vlhkost. Ještě dnes můžeme krásné lewísie obdivovat v nehostinných horách Severní Ameriky. Jsou totiž skvěle přizpůsobeny k životu v drsných podmínkách. Mají dužnaté listy a kořeny, proto vydrží i několik měsíců s minimálním přísunem vody. Kulovité kořeny navíc zvládnou prorůstat i kamenitou půdou.

Lewísie i pro začátečníky

Lewisia cotyledon

Lewisia cotyledon

Postupem času, ale především zásluhou šlechtitelů, se podařilo vyšlechtit odolnější druhy, které už nejsou tolik náročné. Dnes tak můžeme vybírat až ze 16 úchvatných druhů lewísií, které vznikly postupným mezidruhovým křížením a šlechtěním. Podruhů a kultivarů existuje nespočet. V zahradě je vysazujeme na slunné stanoviště s vhodnou drenáží, hlavně v případě, že se v daném místě drží voda. Nejvíce jim vyhovuje jižní nebo jihozápadní orientace stanoviště. Právě volba stanoviště je základním kamenem pro dobrý růst rostlinky. Svými požadavky na stanoviště se nejvíce podobají venkovním kaktusům, se kterými budou vypadat úchvatně.

Lewísie začínají kvést už koncem jara

lewisiePřibližně v dubnu se můžeme těšit na celou škálu pestrobarevných květů, nejčastěji však v růžové barvě. Velice efektním a oblíbeným je druh Lewisia cotyledon, a to kvůli svým nádherným tmavě žlutým květům. Další druhy lewísií jsou například Lewisia rediviva, který se chlubí záplavou růžových květů, dále pak Lewisia glandulosa, Lewisia nevadensis a Lewisia pygmea. Jedná se o druhy se zatahujícími se listy, což znamená, že se v období sucha zcela vytratí z povrchu. Není se čeho bát, stačí pár kapek deště a listy se zase objeví. Ani v případě, že se nám rostlina ze skalky ztratí, ji raději nezaléváme, jedná se o přirozený proces.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist