Leguán zelený
Leguán zelený žije v deštných pralesích střední a jižní Ameriky. Většinu času tráví ve větvích stromů, nejraději nad vodou, protože v ohrožení se zachraňuje skokem do vody, a to i z výšky několika metrů.Leguán zelený je u nás velice často chovaný a prodávaný ještěr a to i přes jeho velké rozměry v dospělosti.
Potrava
Leguán je striktní býložravec a podávání jakýchkoliv živočišných bílkovin mu podstatně zkracuje život. V přírodě si leguán obstarává velice pestrou stravu složenou převážně z různých listů, ale občas slupne i nějaké ovoce. V domácích podmínkách je nutné zajistit různorodost nabízené potravy. Přes zimu, kdy je nabídka omezená se spokojíme s čínským zelím, polníčkem, rukolou, lolo salátem s přídavkem mrkve, jablka, banánu apod.
V létě se snažíme co největší část jídelníčku získat v přírodě, samozřejmě mimo silnice a riziková místa. Velice oblíbená je pampeliška i s květy, listy maliníku, ostružiníku, listy javoru a jiných ovocných stromů. Chutný je též takzvaný žabinec, který je na zahrádce vždy hojně k dispozici. Pozor dáváme na jedovaté rostliny. Také není dobré podávat citrusy, rajčata a papriky. Jelikož je potřeba leguánovi zajistit vyvážený poměr vápníku a fosforu, je dobré potravu posypat nějakým vitamínem pro plazy.
Chov
Leguán potřebuje velice prostorné terárium, které by mělo být situováno na výšku a nemělo by ležet na zemi. Vybavíme ho silnějšími větvemi na lezení a poličku, na které bude leguán přes den odpočívat.
Většina leguánů tráví den na takovéto poličce, na které se vyhřívají a na noc se ukládají do výše položeného místa. Výhřevnou žárovku namíříme na poličku tak, aby se zde mohl leguán ohřát na 30 – 35oC. Přes noc si najde místo s teplotou kolem 20oC. Jako podložku je lepší použít lino, nebo trávníkový koberec, který vypadá efektně a dobře se čistí. Velice důležitým prvkem při chovu je UV zářivka či žárovka, bez které se neobejde žádný doma chovaný plaz.
Jelikož leguán má od přírody rád vodu, je dobré mu do ubikace dát větší misku, nebo lavorek na vodu. Pro malé leguány musíme zajistit bezpečný výlez z vody, jinak hrozí utopení. Je pravděpodobné, že leguán do této vody bude konat potřebu a je nutné ji často měnit.
Manipulace
Leguán se dá snadno ochočit, neboť je to velice inteligentní tvor. Nicméně i tak je nutné se připravit, že pokud se mu něco nebude líbit, může silně švihnout ocasem a v době puberty může i kousnout. Nikdy nechytáme leguána za ocas. Riskujeme, že o něj přijde a regeneráty nevypadají příliš lichotivě.
Jelikož v přírodě hodně leze, rostou mu velice ostré drápky, které je dobré pro naši bezpečnost zastřihávat. Zakrátíme pouze koneček a dáváme pozor, abychom neporanili žilku. Při volném výběhu leguána po bytě je potřeba bedlivě hlídat. Leguán je velmi zvídavý a i hravý, ale svým tělem shazuje věci a občas padá i sám, což je pro něj velice nebezpečné.
Všem, kteří se i přes všechna úskalí vydají na dlouhou cestu přátelství a péče o leguána, přeji hodně štěstí a radosti z chovu.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.