Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Lednový výsev květin

Led 1208 Autor: Redakce

Zima je pro mnoho zahrádkářů časem odpočinku a přemýšlení nad jarním výsevem a výsadbou. Jistě už máte rozmyšleno, co na jakém stanovišti budete pěstovat. Je ale třeba si uvědomit, že v lednu je potřeba vyzkoušet klíčivost loňských semínek. K tomu vám postačí třeba jen navlhčená vata.

vysev kvetinAsi každý ví, že některé rychlerostoucí květiny nesnášení přesazení. Naopak pomalu klíčící a rostoucí rostliny s dlouhou vegetační dobou vyséváme už nyní. Semínku ale musíme dopřát příznivé podmínky-výživu, vlhkost, teplotu a světlo.

V prvé řadě si nachystáme pěstební substrát. Použijeme výsevní substrát, který ještě přesejeme a promícháme s agroperlitem, aby se substrát vylehčil. Navíc udržuje vodu a nedojde k uvadnutí rostlinek, i pokud je zapomeneme zalít. Na dno dáme 2 cm agroperlitu, který zadrží přebytečnou vodu, pak přijde 5-6 cm substrátu.

Na většině komerčně prodávaných semínkách najdete informaci, zda semínka mají klíčit na světle nebo ve tmě. Většinou platí, že velmi drobná semena klíčící na světle. Proto je jen pravidelně poházejte na substrát a nepřikrývejte půdou. Pokud semena klíčí ve tmě (většinou jde o sukulenty či skalničky),  kartonem uděláme mělký řádek, posypeme osivem a jemně zamáčkneme. Tím semínka  pokryjeme cca 2-5 milimetry půdy. Zaléváme zásadně rosením, aby semínka nevyplavila. Na takto připravenou misku dáme mikrotenový sáček, který nám pomůže udržet stálou vlhkost. Velmi důležitá je také stálá teplota.

Kraspedia kulovitaPo několika týdnech začnou vylézat malé rostlinky. Až budou dostatečně silné, tak je přepícháme například do kelímků od jogurtů nebo rašelinových květináčků.

Jaká semena použít?

Můžeme použít například Kraspedii kulovitou (Cr. globosa) ze suché vazby, kdy vydrolíme semínka, která jsou schovaná v květech. Podobně můžeme použít také lobelky lobelek (Lo. erinus). Semínka voskovek, petunií či begonií raději kupte. Někdy nám ulehčí setí, pokud jsou semena obalena hmotou usnadňující klíčení. Semínka jsou pak větší a nedojde přesetí misky. Stejně tak si můžeme pomoci, pokud použijeme semínka, která jsou už od výrobce lepená na pásku. Tak dostaneme semenáčky, které porostou ve stejnoměrné vzdálenosti a nemusíme přepichovat.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist