Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Květina s nejkrásnějšími květy: Třemdava bílá

Pro 1907 Autor: Redakce

Latinsky Dictamnus albus, ale můžete ji znát pod lidovými názvy: bílý kořen, dyptam, hořící keř, jelen, třemdala a podobně. Na zahrádce sklidí nejeden obdiv. Druhový název je odvozen od sytě bílého kořene. Po citronech vonící květy jsou totiž světle růžové s tmavorůžovým žilkováním. Ale pozor, tato kráska je machrem v sebeobraně. I jemný dotek dokáže navodit nepříjemnou kontaktní dermatitidu.

tremdava bila rostlinaPěstování třemdavy

Na zahrádce není pěstování nijak složité. Stačí dodržovat několik základních pravidel a zanedlouho se můžete těšit na vysoké olistěné lodyhy a od května do července až 60 cm dlouhé lodyhy poseté mnoha květy se čtyřmi horními korunními lístky vzpřímenými a dolním skloněným, které jsou podle některých odborníků nejkrásnější v naší přírodě. Ano, třemdavu totiž potkáte i jako stepní rostlinu na teplejších místech naší republiky. Patří ale mezi ohrožené rostliny, tak ne aby vás napadlo, brát si z přírody odkopek.

tremdava v prirode

Zahradní kultivary se hodí snad do všech slunných trvalkových záhonů. Půda musí být vápenitá, propustná, nejlépe s příměsí štěrku. Ostatně doma je třemdava na stepích. Právě proto to bude rostlina oblíbená u zahradních architektů, protože nevyžaduje speciální zálivku. Naopak nesnese přemokření.

Náš tip: kultivar s čistě bílými květy koupíte pod názvem Albiflorus

Množení třemdavy

tremdava bilaPlodem je tobolka rozčleněná na pět na bázi srostlých dílů. Když jsou semena zralá, rostlina je vystřeluje. Právě proto je jejich sběr poněkud náročný. Zkuste třeba květ obalit velmi jemnou záclonovinou, která semínka po výstřelu zachytí. Nejjednodušší ale je nechat rostlinu samovysít. Ostatně semena nejlépe klíčí ihned poté, co byla vystřelena a dopadla na zem. Malé semenáčky pak jednoduše přesadíte. Sazenice vysazujeme ve vzdálenostech 60 cm. Květ můžeme očekávat asi za 4 roky.

Pokud jste se přesto rozhodli semena sbírat, jejich probuzení po seschnutí není nic jednoduchého (musí klíčit ve tmě) a klíčivost není vysoká (udává se 5-10 %).

Možné je také množením trsů. Ale zde pozor. Dobře si rozmyslete, kde chcete rostlinu mít. Podobně jako u pivoněk totiž starší rostliny nesnáší přesazení. Než odkopek doroste do své plné výše a mohutnosti, bude to trvat asi 2 roky. Pak ale dostanete dlouhověkou, bohatě kvetoucí rostlinu.

Co dělat při popálení třemdavou?

Jak již bylo řečeno, třemdava dokáže být pěkně zákeřná. Stačí letmý kontakt s kteroukoli částí rostliny. Zejména spolu s vystavením pokožky slunečnímu svitu vyskočí na postiženém místě vyrážka (klidně až následující den). Další den už jsou z vyrážky nehezké, bolestivé puchýře, které vás budou trápit asi týden. Následně seschnou a pokožka vypadá jako odřená.

V prvé řadě byste se zejména ke kvetoucí rostlině vůbec neměli přibližovat. Vůně květů je totiž zapříčiněna velmi agresivními silicemi, jejichž koncentrace je tak vysoká, že mohou v přítomnosti otevřeného ohně i vzplanout (proto bývá třemdava ztotožňována s biblickým hořícím keřem). Nebezpečný je zejména kontakt se sliznicemi a jemnou pokožkou malých dětí. Zejména v teplém dni bez větru se ale můžete popálit i o zmiňovanou silicovou koronu, stačí třeba jen plýt kolem rostliny. Vyrážka pak vyskočí, třebaže jste se rostliny vůbec nedotkli.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Květina s nejkrásnějšími květy: Třemdava bílá
  • Roman 6.1.2020 (20:33)

    O Třemdavě jsem kdysi četl. Dle mého názoru to není zrovna ideální rostlina na zahradu pokud máte děti.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist