Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Krokus čili šafrán

Bře 1609 Autor: Redakce

krokus jaro zlutyPo talovínu přinášíme článek o dalším poslu jara. Krokusy patří mezi první posly jara, mnohdy se dokonce i prodírají zbytky sněhu. Jsou to trvalky a patří mezi cibuloviny. Rod Crocus z čeledi kosatcovitých zahrnuje kolem osmdesáti botanických druhů a desítky kultivarů. Divoké šafrány rostou v Evropě (nejvíce na Balkánu, v Alpách a ve Středomoří), ve Střední a Malé Asii

Kdy a kam krokusy zasadit

Krokusy dobře prospívají v lehčích humózních půdách. Na jaře a na podzim potřebují dostatek vláhy, na podzim naopak sucho. Jarní krokusy se dobře vyjímají v záhonech či korýtkách s jinými cibulovinami. Podzimní šafrány nejlépe umístíme pod korunu stromu, kde mravenci roznáší jejich semena.

krokus pudaPříprava půdy pro výsadbu je snadná. Stačí ji prokypřit, zbavit plevele a pohnojit uleželým kompostem (nikdy se nehnojí chlévskou mrvou či snad statkovými hnojivy). Jarní druhy šafránu vysazujeme na konci září, podzimní během července. Barevnost krokusů lépe vynikne, sázíme-li je do trsů. Doporučuje se hloubka kolem sedmi až deseti cm.  Hlubší výsadba krokusy chrání před teplotními výkyvy v půdě. Dále tak jsou lépe chráněni před hraboši, kteří okusují narašené hlízky. Z tohoto důvodu je lepší pozdější výsadba (na konci října), kdy hrabošů ubývá. Před zimou zasypeme místa s výsadbou slabší vrstvou humusu. Rozkvétají jen velké hlízy. Každým rokem se vytváří hlíza nová v polovině staré. Některé druhy podzimních šafránů tvoří přes zimu listy, proto je dobré je přes zimu přikrýt chvojím nebo tenkou vrstvou listí.

krokus jaro fialovy

Krokusy najdou na zahradě široké uplatnění. Jsou vhodné jak do skalek, tak i na trávník, který v době květu upoutá pozornost kolemjdoucích. Vysadit je lze i do nádob nebo truhlíků. Můžeme také koupit rychlené krokusy, které vykvétající již během ledna, nebo si je sami rychit.

Při rychlení krokusů postupujeme následovně. Vybereme pouze zdravé cibulky, které zasadíme do zahradního substrátu a dáme do tmy. Požadovaná teplota je 9°C. Zakořenění trvá 8 týdnů. Když se objeví první poupata, přesuneme je do světlé místnosti s teplotou 12°C. Rychlené cibuloviny již nemusíme přihnojovat, veškeré živiny čerpají ze svých cibulek. Do nádob vysadíme buď jednu barvu, nebo uděláme krásně barevnou kompozici.

Jaký druh vybrat do skalky, do trávníku a na plochu

Všechny krokusy potřebují umístění na slunci. Nejvhodnější druhy do skalek jsou drobnějšího rázu. Sázíme je nejlépe do směsi písku a zahradní zeminy v poměru 2:1, půda by měla být neustále vlhká, avšak dobře propustná.  Pozor, ať nejsou zastíněny kameny. Tyto botanické druhy se nachází ku příkladu v jihoevropských horských oblastech či Turecku. Jeden z nejznámějších je Crocus flavus.

Do trávníků lze vysadit různé botanické druhy. Na plochu vysazujeme větší druhy s různobarevnými květy, jako je například Crocus venus (šafrán jarní). Trávníky by neměly být příliš mokré a zarostlé mechem.

krokus v travniku

 

Nejdražší koření na světě

Název šafrán pochází z arabštiny a v překladu znamená „být žlutý“.  Blizna rostliny Crocus sativus (Šafrán setý) se používá k výrobě koření. Na jeden kilogram šafránu je potřeba 150 000 – 200 000 rostlin. Průměrný sběrač za den získá kolem 70 g koření. Žně i zpracování koření probíhá na podzim a zpravidla ručně. Díky vysokým nákladům na produkci se tak šafrán stává nejdražším kořením světa.

safran

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist