Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Krmiva pro psy-co jste možná nevěděli

Led 1514 Autor: Redakce

Zvířata jsou velmi oblíbeným tématem na našem hobby magazínu a ani dnešní článek se nebude věnovat ničemu jinému. Pod lupu si totiž vezmeme krmivo pro psy. Zbystřit by měli především ti, kteří si tak trochu lámou hlavu, jak vybrat krmivo pro psa.

Rasa a věk

for pets granuleVěk psa je určující stejně jako jeho rasa, resp. váha v dospělosti. Právě podle váhy se většina krmiv dělí na krmení pro malé, střední a velké psy. Někdy najdete také kategorii pro obří psí plemena, která mívají v dospělosti přes čtyřicet kilogramů.

Co se věku týká, je dělení také jednoduché. Zejména granule tedy koupíte pro štěňata, dospělé psy a seniory ve věku od sedmi let. Někdy najdete kategorii granulí také pro juniory, psy v zátěži, nebo třeba pro březí a kojící feny. Zejména zde pak dbejte na výběr opravdu dobrých granulí. Orientovat byste se měli zejména podle podílu bílkovin a tuků. Zvýšený by mělo být i procento vitamínů a minerálů a také látek pro zdravé kosti a klouby, které jsou v těhotenství, ale také při kojení, velmi namáhané. Jistě už jste slyšeli o „odvápnění“ feny. Vhodnou stravou lze ale těmto problémům předcházet. Pokračovací výživa štěňat má pak také svá jasná pravidla. Granulky mají speciální poměr důležitých živin a většinou jsou mnohem menší, aby je malá psí tlamička bez problémů zvládla rozkousat. Někteří odborníci také radí štěněcí granulky předem chvíli namočit do teplé vody.

Vybírat krmiva podle těchto parametrů je velmi důležité, protože každý pes potřebuje jiný poměr živin, vitamínů i minerálů. Rozhodně totiž neplatí „čím více, tím lépe“. Zejména u vitamínů a minerálů může být jejich přebytek mnohdy mnohem více nebezpečný, než jejich nedostatek. Odbourávání v těle pak zatěžuje ledviny a játra, což je zejména pro starší a citlivější psy velmi nebezpečné.

Co když má psík nějaké potíže?

obojek pesPokud je pes naprosto zdravý, vybírejte granule podle výše uvedených parametrů. Granule pokud možno superprémiové s vysokým podílem masa. Pokud má psík jakékoliv potíže, poraďte se s veterinářem. Ten vám poradí, jakými granulemi je vhodné krmit. Občas budou nutné i diety, které můžete koupit právě jen u veterináře. Většinou si ale vystačíme s běžně dostupnými krmivy. Stačí pečlivě hledat. Na našem trhu totiž dostanete granule pro psy s citlivou srstí, zažíváním a podobně. Zapomenout bychom neměli také na granule pro pejsky s nadváhou. Takové granulky mají snížený obsah tuků, ale živiny jsou zachovány tak, aby i obézní pejsek dostal vše, co potřebuje.

Speciální granule mohou být o trochu dražší, než ty klasické. Je to dáno zejména odlišnou recepturou. Například psům se zažívacími potížemi jsou doporučovány granule bez obsahu obilovin, soji, brambor a jiných plnidel, které granule zlevňují. Tyto suroviny pak musí být nahrazeny například masem nebo jinými hypoalergenními složkami.

granule pro psyDo kategorie speciálních krmiv ale stejně jako light granule patří také granule pro kastované psíky. Ti totiž mají většinou větší apetit a na druhou stranu trošku zleniví.

Ať máte psa zdravého, nebo nemocného, měli byste si uvědomit, že kvalitní potrava je alfa a omega všeho. Krom toho nezapomeňte na dostatečný přísun pitné vody. Vůbec se nebojte psovi čas od času přilepšit kvalitními konzervami, kapsičkami nebo paštičkami. Co se pamlsků týče, vybírejte ty s vysokým obsahem masa. Velmi vhodné jsou také pamlsky na čištění zubů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist