Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Krásně osázená zahrada i v prudkém svahu

Led 1614 Autor: Redakce

Máte pozemek ve svahu a nevíte si rady s jeho osázením? Pokud zvolíte správné rostliny, lze i takové místo proměnit v krásně osázenou zahradu, o kterou se nebudete muset téměř starat. Stačí jen při realizaci dodržet pár pravidel.

nizkoudrzbova zahradaPrvní pravidlem je, svah co možná nejrychleji zakrýt a také zpevnit rostlinami, aby nedocházelo k nežádoucí erozi a splavu půdy vlivem deště. Svrchní část půdního horizontu totiž obsahuje půdu s nevyšším obsahem živin a byla by škoda o tuto hodnotnou půdu přijít.

Dalším krokem před osázením je přikrytí holé plochu. Nejvhodnější je zvolit netkanou textilii nebo třeba jutovou síť, je velmi důležité, aby materiál byl vodopropustný. Pak je na řadě vybrat správný mulč, určitě se vyhněte lehké kůře či dřevěné štěpce, tento materiál by vám voda při prvním dešti odnesla. Na svah je dobré umístit po vrstevnicích zábrany, například ve formě prken nebo větví. Další možností je zasypání plochy štěrkem nebo kamínky, které voda jen tak neodnese.

jedovaty brectanPři návštěvě zahradnictví je vhodné za účelem osazování svahu sáhnout po rostlinách, které rostou rychle a půdu tak svými kořeny budou dobře zpevňovat.  Z dřevin jsou nejvhodnější plazivé rostliny, například skalníky nebo jalovce. Dále můžete vybrat různě zbarvené kultivary břečťanu, půdokryvných růží, barvíncích. Barevnost díky květům vám do záhonů dodají mateřídoušky, floxy, plaménky, popence a často se ve svazích objevuje i vrbina penízková. Mezi tyto rostliny lze sem tam vysadit i okrasné rostliny, které doladí celkový vzhled záhonu.

Při sázení je důležité dodržovat asi 40 cm mezery mezi jednotlivými rostlinami. Při tomto postupu budete mít po třech letech záhony krásně zelené, porostlé. I zde je nutná péče, samozřejmostí je pravidelné zalévání, hnojení a také stříhání. Díky sestřihu se rostliny budou více větvit a nevznikne vám tak nevzhledný, proschlý porost. Například u poloplazivých rostlin stříháme výhony rostoucí směrem vzhůru.

nova zahrada 22Ne každý je příznivcem osázené zahrady, často slýcháme názory, že je nejlepší celou zahradu zatravnit, aby se člověk nemusel o nic starat. Výsev semen trávy ve svažitém terénu je ale značně složitý. Lehká semena se snadno splavují a ani při sekání se nevyhneme komplikacím.

Skvělou inspirací je Dendrologická zahrada v Průhonicích nedaleko Prahy. Na ploše zahrady se nachází mnoho půdokryvných rostlin, které vám dopomohou utvořit si představu o vaší vlastní zahradě.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist