Krásné a praktické kuchyně
Přemýšlíte o rekonstrukci vaší stávající kuchyně či zařizujete novou? Pak přinášíme několik tipů, jak vytvořit ucelenou praktickou kuchyni, kde všechno funguje jak má. Dobře zařízená kuchyně vám bude sloužit desítky let, nadčasový design zařídí, aby stále vypadala jako nová. Existuje velká řada doplňků, které vám usnadní používání základních prvků. Například tlumiče nárazů při zavírání skříněk šetří nejenom jejich životnost a vzhled (jistě nikdo nemá rád otlučený nábytek), ale také váš sluch.
Prostor
V každé místnosti by se mělo s prostorem pracovat tak, aby nábytek opticky nezmenšoval už tak dost malé prostory. Měl by působit lehce. Bílá barva opticky sice zvětšuje, na druhou stranu odráží světlo a tak působí vzdušněji než tmavé prvky.
Stojí za to pohledat inspiraci pro novou kuchyni například v časopisech o bydlení nebo na internetu. Překvapí vás množství kreativních nápadů, které se dají využít všude. Co takhle použít kuchyňkou linku v prostoru a z části, kde nevaříme, zasunout barové židle? Vytvoříte nízký nebo vysoký barový pult. Návštěvy nebo děti mohou sledovat vás při vaření a přitom s vámi komunikovat. Také se toto řešení hodí pro rychlé denní snídaně. Dále například kulatý stůl šetří prostor mnohem více, než obdélníkový pro stejný počet osob. Pokud nemáte stěnu, ke které by se obdélníkový stůl kratší hranou přirazil a prostoru je málo, kruhový bude vhodnějším řešením. Sice na něm nebude tolik prostoru uprostřed pro jídlo či nápoje, avšak pro kompaktní bydlení bude dostačovat.
Dalším řešením jsou rozkládací stoly. Vypadají jako ty klasické, ale lze je rozložit tak, aby byly klidně 3× větší. Dokonce se dají sehnat i rozkládací kulaté, ale to už je jiná cenová kategorie. Ač v kuchyních nejsou oblé tvary zvyklostí, pokud jsou dobře navrženy, mohou fungovat i lépe, než klasické pravoúhlé. Například středový kuchyňský ostrůvek v oblých hranách působí velmi elegantně a navíc nehrozí poranění dětí o ostré rohy.
Pohyb
Funkční kuchyně musí umožňovat hlavní věc, kterou je pohyb. Základním požadavkem je jeho plynulost, nesmíme se nikde o nic zachytávat, vyhněte se nepravidelným mnohoúhelníkovým kuchyním. I otevřené skříňky, šuplíky nebo lednice musí umožňovat snadnou průchodnost kuchyní. Pokud je kuchyně dobře navržena, usnadníte si přístup ke spotřebičům, mnohem méně se nachodíte, vše bude v dosahu ruky a tím vším budete významně šetřit čas.
Zásadou je uložení často užívaných věcí v nejdostupnějších skříňkách. Tedy tak, abychom se k nim nemuseli shýbat nebo natahovat. Předměty nebo potraviny, které málokdy používáme, bychom měli uložit do nejvyšších či naopak nejnižších prostorů.
Je praktické mít související věci pohromadě
Ty, které spolu souvisí, by měly být umístěny blízko sebe. Tedy například sporák a trouba, jelikož se dnes od sebe odděluje varná deska a vestavěná trouba. Horký pekáč bude jistě nutné odstavit rychle na plochu, kterou nepoškodí, tedy například kovový rošt sporáku. Na druhou stranu je však důležité mít všude dostatek místa mezi přístroji. Sporák tedy nesmí být přímo „nalepený“ u vysoké skříně se zabudovanými spotřebiči a podobně. Sporák musí mít poblíž hrnce, poklice, vařečky a další věci, které s ním souvisí (včetně koření a olejů). U trouby zase musí být prostor na plechy. Dalším příkladem je myčka a prostor na nádobí. Jejich vzdálenost by měla být co nejmenší, tyto dva segmenty mohou být umístěny vedle sebe, proti sobě, nebo i nad sebou. Dále sem patří mít pohromadě potraviny a nádobí, které potřebujeme k přípravě rychlé snídaně. I z jednoho místa se dá na vše dosáhnout a ušetřit tak čas.
Zóny v kuchyni
S těmito problémy souvisí kuchyňské zóny. Je jich pět: zóna zásob, zóna ukládání, zóna mytí, zóna přípravy a zóna vaření a pečení. Každá tato zóna obsahuje všechny potřebné pomůcky, nádobí a suroviny pro vykonání dané činnosti. Pro praváky je doporučeno tyto zóny mít v tomto pořadí ve směru hodinových ručiček. Pro leváky v opačném směru. Zóny bychom si měli nakombinovat podle osobních potřeb, podle toho, co nejčastěji v kuchyni vykonáváme. V mycí zóně je dřez, myčka nádobí, případně odkapávací plocha a skříňka pro ukládání mycích prostředků, houbiček, odpadkových pytlů a podobně. Mezi zónami na vaření a mytí se pak nalézají veškeré nutné pomůcky.
Úložný prostor a čistitelnost
Jiné nároky má domácnost o dvou členech, jiné rodina se třemi dětmi. Také hraje roli, zda si zvete často návštěvy, pro které vaříte, či jak často jezdíte na nákup. Kdo jezdí jednou měsíčně, bude potřebovat více úložného prostoru.
Zejména v panelákové kuchyni se stále řeší problém s úložným prostorem. Hrnce se musí skládat do sebe, skříňky přetékají potravinami a nádobím, které opravdu potřebujeme. Stále zvyšujeme počet skříněk, které zakrýváme přední deskou, aby nebyl vidět ten nepořádek v policích. Jak si ale pomoci?
Dnes se klasické otvíravé skříňky nahrazují moderními výsuvy a výklopy. Není nutné se ohýbat, namáhat záda a sahat rukou do hlubin skříněk, postačí pouze vysunout šuplík a hned máte přehled a přístup k potravinám v něm. Výsuvy a výklopy by měly mít brzdy, které zamezí prudkému nárazu při zavírání.
Šuplíky a skříňky by se měly moci zastavit v jakékoli fázi otevření/zavření. Všechny skříňky se musí snadno otevírat, pokud jsou výklopné, tak směrem ven od pracovní plochy, aby nebránily pohybu. Otevírat se mohou klasicky madlem či bez nich. Stačí pouze kliknout na čelo skříňky a ona se sama mechanicky otevře, pro zavření stačí lehce zatlačit. Další a nejdražší možností jsou elektrické způsoby otevírání. Pouhý dotyk rukou či nohou na čelo skříňku způsobí její plné otevření. Aby byl prostor maximálně využitelné, dbejte na to, aby se šuplíky daly plně vysunout. Výsuvy jsou lepší široké a v menším počtu než naopak. Každý šuplík potřebuje kolem sebe prostor. Nechceme si ho ubírat tím, že mezi nimi bude vzduchová mezera s pojezdem.
Pomoci v orientaci a přehledném uložení nádobí, příborů a hrnců vám mohou různé pořadače a vnitřní členění. Zajistí nádobí proti pohybu a možnost jeho poškození. Také vám pomohou různé stojany na koření či závěsy na sklenice, stojany na nože, které je neztupí apod.
Máte-li atypický rozměr kuchyně, že se tam linka vejde, ale zbývá malý úzký prostor v rohu? I ten lze využít! Vestavěte malou skříňku, která se bude vytahovat směrem do místnosti, police budou tvořeny drátěným roštem. Skříňka bude skvělá na uchovávání různých dóz nebo konzerv a sklenic.
Rohová kuchyně? Žádný problém!
U kuchyní tvarem do L či U bývá problém s využitím rohů. Pokud je roh přístupný z vnější strany alespoň z jedné strany (třeba z jídelny), lze ho využít jako skříňku pro prostírání a podobně. Do rohů se instalují posuvné či otočné drátěné systémy, které se vysunou z rohu do prostoru a jsou tak plně využitelné. Také existují rohové šuplíky, které se diagonálně vysouvají. Rozhodně je obrovská škoda nevyužít tak velkého prostoru, které rohy skýtají.
Využití místa pod dřezem je dnes proveditelné pomocí speciálních šuplíků, které využijí každý centimetr. Nebo vložte pod dřez skříňku s policemi a dozadu vložte věci, které až tak často nepoužíváte.
Dalším problémem je čistitelnost kuchyňských ploch
Lesklé materiály se rychle osahají a není příjemné je stále leštit. Kuchyňská deska by měla být z kvalitního materiálu, který odolá i ostrému noži. Ne pořád je totiž čas a nálada na vytahování prkénka, je prostě snazší si chleba ukrojit přímo na lince. Dobrou volbou bude materiál, na kterém poškození nebude tolik vidět, například různě mramorované desky apod. Možností jak snadno a rychle vyčistit prostor kolem sporáku jsou vestavěné „vany“ tyto výklenky tvaru U otočeného na bok spojují kuchyňkou desku se zadní stěnou a podhledem a jsou tvořeny materiálem umožňujícím snadné a rychlé čištění. V podhledu mohou být umístěna bodová nebo pásová světla a nad ním vznikne další úložný prostor.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.