Kráska jménem Eremurus (Liliochvostec)
Máte rádi krásné neobvyklé květiny? Chybí vaší zahrádce něco výrazného, neobvyklého? Tak právě pro vás je eremurus z čeledi liliovitých. Jde o plně mrazuvzdornou trvalku s nezvykle vysokým jednobarevným květenstvím. Díky šlechtění a opylování se ale můžeme těšit i z barevně kombinovaných květů.
Název se skládá ze dvou řeckých slov eremos=poušť, protože pochází z okrajů pouští v Asii a oura=chvost, ohon, protože je dlouhý, až 120 cm. U některých druhů až 300 cm. U nás se používá i český název liliochvostec, pouštní jehla, Kleopatřina jehlice, mořská hvězdice a podobně.
Jeho květy u nás můžeme spatřit v červnu až v červenci. Jsou to rostliny vytrvalé s křehkými hlíznatými kořeny zajímavého vzhledu (připomínají mořskou hvězdici). Hlízky jsou natolik křehké, že při jejich výsadbě musíme být více než opatrní. Pokud totiž omylem ulomíme centrální výběžky, jiné nenarostou.
Přízemní růžice úzkých listů, z nichž se tyčí silný stonek, jež je zakončen hustým hroznem drobných květů. Žlutých, bílých, oranžových nebo růžových. Voní nahořklou medovou vůní.
Pěstujeme liliochvostec
Sází se počátkem podzimu (nejlépe v září), v období vegetačního klidu hlízky, do jámy hluboké alespoň 50 cm. Na jejím dně by měl být písek (jako drenáž podobně jako při sázení řebčíku), kterým pak posypeme kořeny i seshora. Samotná hlízka tedy bude asi 15 cm pod povrchem. Jámu zasypeme propustnou zeminou. Vyhovuje jim slunečné stanoviště v půdě bohaté na živiny.
Přihnojením organickými a přírodními hnojivy rozhodně nic nezkazíte (stačí rostlinu jemně obsypat drcenými kravinci). Místo by tedy mělo být, jak již bylo řečeno, drenážované, aby kořeny přezimovaly v suchu. V zimní vlhkosti by mohly uhynout. Je vhodné místo posypat listím nebo chvojím (alespoň první rok po výsadbě). Na jaře potřebuje hodně vody, v létě naopak sucho. Na jaře totiž dochází k neuvěřitelně bujnému růstu přízemní růžice listů, rostou doslova před očima.
Už koncem jara se objevují stvoly květů a až 100 cm dlouhá květenství doposud zavřených květů. Každý květ se skládá ze stovek malých kvítků, které se začnou pomalu rozvíjet do barvy od spodu květenství. V této době odborníci také doporučují okolí rostlin, tedy kořeny zakrýt, aby nedocházelo k jejich přemokření. Květ díky postupnému kvetení vám bude dělat radost klidně i 3 týdny. Na kvítky se ihned slétne hmyz, protože tyčinky jsou plné pylu. Po několika dnech tyčinky zaschnou a teprve nyní se objevuje blizna. Tím je zabráněno samoopylení jednoho malého kvítku. Blizna spodních kvítků je tedy opylena pylem z kvítků výše, které se mezi tím začaly rozvíjet a „vystrčily“ tyčinky se spoustou zlatého pylu.
Po 2-6 letech se doporučuje trs v období srpen-září vyjmout, rozdělit a zpět zasadit. Tím se rostlinka nejen posílí a namnoží a bude bohatěji kvést, ale také zamezíme jejímu zániku, protože díky její velikosti může obsahovat hodně vody.
A to, i navzdory její mrazuvzdornosti, by v zimě mohlo nadělat pěknou neplechu. Při dělení trsů musíme být velmi opatrní a ulomit co možná nejméně výběžků. I tak se může stát, že se následující rok květů přece jen nedočkáme. Množení ze semen je podle odborníků také možné, ale velmi složité a zdlouhavé. Vzhledem k ceně hlízek (asi 50 Kč/ks) množení semeny vůbec nedoporučujeme.
Eremurus jako nevšední, dekorativní, exotická rostlina by neměla chybět na zahrádce žádného milovníka okrasných rostlin. Svou jemností a zároveň výrazným vzhledem dokáže krásně ozdobit i interiér.
Nejběžněji pěstované druhy
- Eremurus bungei (Foxtail Lily)- asi 170 cm vysoký kultivar se zajímavě našedlými listy a sytě žlutým květenstvím. Jako většina eremurusů kvete od června.
- Eremurus elwesii (Eremurus aitchisonii, Eremurus robustus var. elwesii)-až 2 m vysoký kultivar se zelenými listy v klasické přízemní růžici a růžovým nebo nevýrazně oranžovým květenstvím.
- Eremurus himalaicus (Liliochvostec himálajský)-120-180 cm vysoké bílé hroznovité květenství a sytě zelené listy.
- Eremurus olgae-až 3 metry vysoké krásně růžové květenství je podpořeno zajímavou modrozelenou barvou listů.
- Eremurus stenophyllus (Liliochvostec úzkolistý)-asi 180 cm vysoký květ žluté až žlutooranžové barvy s modrozelenými listy.
- Eremurus robustus (Regel, Liliochvostec mohutný)-asi 180 cm vysoký kultivar s modrozelenými listy. Poupata jsou narůžovělá, otevřené květy jsou bílé, otevřené, s hnědými žebry.
- Eremurus x himro-asi 120-170 cm vysoký kříženec bílého liliochvostce a růžového E. robustusu. Květy jsou světle růžové a v méně případech kombinované.
- Eremurus x Shelford hybrids (Eremurus x isabellinus)-rodina různobarevných (od žluté po oranžovou) kříženců E. bungei a E. olgae. Nejznámější jsou Brutus (150 cm, bílo-zelené květy), Cleopatra (150 cm, oranžovo-červené květy), Emmy Ro (120 cm, žluto-oranžové květy), Image (150 cm, světle žluté květy se zelenými tyčinkami), Money maker (150 cm, sytě žlutá až zlatá barva květů), Oase (150 cm, žluto-hnědé květy), Obelisk (150 cm, sytě bílé květy s bílými středy), Pinokkio (150 cm, měděná barva květů), Rexona (120 cm, lososové květy), Romance (180 cm, světle narůžovělé květy se žlutými tyčinkami).
Komentáře k článku
Alena Kubištová 21.3.2020 (15:29)
Dobrý den,
nevím, jak je tento článek starý, ale protože mi liliochvostec začíná vyrážet, hledám další informace.
Tedy loni jsem zakoupila pod názvem „Kleopatřina jehla“ květinu s latinským názvem „Knipholia“. Je vysoká do 70 cm s dvoubarevným jehlicovitým květem.
A také „Liliochvostec“ s latinským názvem „Eramurus“, jehož výška přesahuje 100 cm, s jednobarevným jehlicovitým květem. Na internetu se ale dočítám, že Kleopatřina jehla je liliochvostec.
Můžete mi tedy upřesnit, kdo má pravdu? Zda internet nebo zahradnictví Starkl, kde jsem květiny koupila? Která z nich je Kleopatřina jehla?
Děkuji Kubištová Alena z Prahy