Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Krásenka zpeřená

Bře 1631 Autor: Redakce

kosmea krasenkaNěžná květinka si zaslouží něžné jméno. Krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus) je mnohdy až metr vysoká letnička s krásnými nevinnými a okatými hvězdnicovitými květy. Potřebuje výživnou hnojenou půdu, hodně vláhy, a poté vám udělá hodně letní radosti. Výborně láká hmyz, včely, vosy, vosenky… U krásenek je prostě vždycky živo.

Přitom je to starobylá letnička našich babiček a u nás se pěstuje už po mnoho generací.

Její domovina je tropické Mexiko nebo teplé anglosaské oblasti. Botanici rozeznávají na 26 druhů krásenek a ty, které známe u nás, se někdy nazývají právě podle své domoviny „mexické astry“. Ano, astrám jsou podobné a jsou s nimi i příbuzné.

ZAJÍMAVOST: Její latinské jméno Cosmos je odvozeno od řeckého slova „kosmos“, což je výraz pro ozdobu nebo cokoliv, co je harmonicky a vzhledně uspořádané. Při pohledu na její kvítka musíte uznat, že to tak opravdu je.

Od března vyséváme do květináčků

krasenka rostlinaChceme-li si s krásenkami pospíšit, pak je můžeme už od března či dubna začít vysévat do teplých skleníků, pod sklo nebo pěkně doma za okno do květináčků. Rostlinky poté v polovině května můžeme vysadit do země od sebe ve vzdálenosti zhruba 40 cm. Půda by měla být dobře připravená, prokypřená a ideálně pohnojena humusem.

BEZ PŘEDPĚSTOVÁNÍ:  Krásenky můžete také vysévat přímo do záhonu, vhodný čas k tomu je v polovině května.

Kvete od června do září

Krásenky poté velmi rychle kvetou květy o velikosti 4 – 10 cm v průměru, záleží na odrůdě. Začínají zhruba v červnu a vydrží postupně nakvétat až do posledních letních zářijových dnů. Krásenky dorůstají různých výšek podle odrůdy. Některé mají sotva 50 cm, ty jsou kompaktnější, ty vyšší mohou dorůst až 120 cm. Ty vyvazujte k nějaké podpoře, stonky jsou křehké a prudký déšť nebo poryv větru je snadno zlomí nebo položí k zemi. Jsou skvělé k růstu u nějaké opory, u zdi, u plotu apod.

kosmea ruzovaJejich světle zelené řapíkavé listy jsou zpeřené, podle toho je i její jméno. Jednoduše řečeno, připomínají vzhledově kopr. Květy jsou různobarevné, od bílých, po odstíny růžové či fialové, až po žluté varianty. Odkvetlé krásenky pečlivě odstříhávejte, podpoříte tím růst a květ dalších.

Na trhu jsou i dvě nové odrůdy a kultivary:

  • Kultivar Dazzler – sytě rudé až karmínově červené květy s drobnými žlutými terči.
  • Sonata Dwarf Mixed – jeden z novějších, menších a kompaktních kultivarů, ty netřeba vyvazovat, udrží se ve tvaru samy.

ÚŽASNÝ TIP:  Cosmos atrosanguineus – neboli krásenka čokoládová. Pokud na tu narazíte, nebudete vycházet z údivu. Její barva je tak temně rudá, že přechází až v sametově hnědou, velmi podobnou čokoládě.

Rostlina do vázy: Vydrží až 10 dnů ve váze, je to rostlina vhodná k řezu a dekoraci.

Nároky na světlo: Světlo

Krásenka zpeřenáMilují sluníčko a tak jim bude dobře všude tam, kam v létě dopadá sluneční svit po většinu dne. Místo pro krásenky by ale mělo být chráněné před větrem, který špatně snášejí.

Nároky na půdu a zálivku:  Výživná půda a hodně vláhy

Jak již bylo řečeno, krásenky vyžadují hodně výživnou půdu, bohatou na humus a pořádně prokypřenou. Měla by také být dobře propustná, možná je i s obsahem písku. Nedaří se jim v těžkých, jílovitých a podmáčených půdách. Během vegetace je můžete průběžně hnojit hnojivem na trvalky. Mají velkou spotřebu vody, ale jen tak vám vydrží krásně kvést po celé léto.

Množení: Semeny

Plodem po odkvětu rostliny je nažka. Semena můžeme sebrat a dalšího roku opět v březnu, dubnu, začít vysévat.

kosmea louka

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist