Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Kožní novotvary a jejich odstraňování

Dub 1202 Autor: Redakce

pihaKůže je složitý a velmi důležitý orgán, který má několik nesmírně důležitých funkcí umožňujících lidskému organismu přežít ve venkovním prostředí. Působí na ni mnoho škodlivých zevních faktorů, které mohou způsobit vznik a růst různých kožních výrůstků, znamének ale i nádorů kůže. Mezi ty nejznámější a nejvýznamnější faktory způsobující kožní změny jistě patří sluneční záření, měnící se zevní teplotní podmínky, ale také působení škodlivin v ovzduší, barviv v oblečení, nebo přímý styk s chemickými látkami vyskytujících se v různých podobách (např. dehty, arzen, kadmium, fenol aj.). Dále to mohou být také některé viry (např. bradavice) a prokázán byl také kancerogenní vliv ionizujícího záření. Stupeň poškození kůže je hodně ovlivňován kožní fototypem. Znamená to, že světlejší a jemnější kůže je více náchylná k výskytu různých kožních změn. Kožní útvary se mohou odstraňovat celý rok, nicméně jaro je ideální a právě proto věnujte pár chvilek ze svého času následujícímu článku.

Můžeme se před vznikem nádorů chránit?

Ano, prevence je v tomto případě velmi jednoduchá. Přesto mnoho lidí přichází pozdě. Důležitá je ochrana kůže vhodnými krémy s ochrannými filtry a pravidelná kosmetická péče o pleť. Nesmírně důležité je vhodné oblečení a v těch zaměstnáních, kde kůže přichází do styku s profesními škodlivinami, přísně dodržovat nošení správných ochranných a pracovních pomůcek.

Počáteční stadia všech zhoubných i nezhoubných nádorů se tváří velmi nevinně. Proto platí ze všeho nejdůležitější zásada! Jakmile se na kůži objeví něco, co tam nepatří, pozorujeme růst, zvětšování se, svědění, měnění barvy útvaru, vředovatění nebo dokonce krvácení, nečekejte a ihned se vypravte za kožním lékařem nebo plastickým chirurgem a poraďte se s ním.

Existuje několik způsobů odstraňování kožních útvarů. Chirurgicky, laserem a zmražením – kryoterapie. Ve většině případů se tyto kožní útvary odstraňují ambulantně v lokální anestézii. Zákrok ani případné šití nebolí. Po zákroku, ať je prováděný chirurgicky nebo laserem je bolestivost skoro žádná, nebo jen několikahodinová malá bolestivost v místě zákroku nevyžadující podávání léků proti bolesti. Jen pozdě zjištěné, velké a hluboko zasahující kožní nádory je nutno odstranit za hospitalizace v celkové anestézii.  Tyto zákroky však již zanechávají větší a rozsáhlejší koní jizvy.

Primář MUDr. Otakar Lucák, plastický chirurg – Klinika plastické chirurgie Ostrava

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist