Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Kočičí chování: Proč se kočky tak často upravují a olizují?

Lis 2326 Autor: Claudie Kornelová

Řada majitelů domácích zvířat dává přednost kočkám před psy, protože „kočky jsou tak čisté“. A je to pravda: běžná kočka může strávit až 50 % svého bdělého času tím, že se stará o sebe (nebo o jinou kočku). V důsledku toho jsou kočky obvykle velmi čistotná zvířata, i když v některých případech se péče o ně může stát formou posedlosti.

kočka

Napadlo vás někdy, proč se kočky vlastně olizují? Zdroj foto: Pixabay.com – K L

Čistota od začátku

Prvním úkolem kočičí matky po porodu je odstranit plodový vak a poté olízat kotě drsným jazykem, aby mu pomohla stimulovat dýchání. Později, když kotě začne kojit, bude olizováním jeho zadního konce stimulovat kotě k močení a vyprazdňování. Koťata, napodobující své matky, se začnou sama olizovat v době, kdy jim je několik týdnů. Pokud jsou součástí vrhu, je pravděpodobné, že se budou olizovat a upravovat i navzájem. Kromě prosté čistoty má péče o srst řadu účelů. Zde jsou některé z nejdůležitějších.

Čištění zranění

Kočky instinktivně olizují místa, která jsou bolestivá nebo zanícená, včetně ran. Ačkoli se může zpočátku zdát, že kočce pomáhá zbavit se nečistot a krve, nadměrné olizování může vést k infekci a zpomalit hojení rány.

Skrytí pachu před predátory

Kočky mají čtrnáctkrát silnější čich než lidé. Většina predátorů, včetně koček, sleduje kořist pomocí čichu. Kočičí matka v přírodě se snaží ukrýt svá mladá koťata tím, že odstraní stopy po jejich krmení. Po kojení důkladně umyje sebe i je. Ze stejného důvodu kočky ve volné přírodě zahrabávají nesnědenou mrtvou kořist. Stejné instinktivní chování můžete pozorovat, když uvidíte kočku, jak po jídle škrábe na podlahu kolem misky s potravou.

kočka

Olizováním se kočky snaží skrýt pachy před predátory. Zdroj foto: Pixabay.com – Michael

Pročesávání a mazání srsti a kůže

Když se kočky upravují, jejich ostnaté jazyky stimulují mazové žlázy u kořene chlupů a rozvádějí vzniklý maz po celé srsti. Jejich samopěstění také pomáhá zbavit srst nečistot a parazitů, jako jsou blechy. Jelikož kočky nemají potní žlázy, pomáhají jim jejich sliny v horkých dnech ochlazovat se.

Pro potěšení

Péče o srst je příjemná a zdá se, že kočky se starají o srst jen proto, že je to baví. Vzájemně se také upravují (a své lidské přátele), což se jistě jeví jako touha sdílet pozitivní pocit.

Když se péče stane posedlostí

Nadměrná péče se může stát obsedantně-kompulzivním chováním, které může vést k lysinám a kožním bolákům.

Příčinou nadměrné péče o srst u koček je často stres a lze ji přirovnat k lidskému zvyku kousat si nehty do krve. Kočky obecně intenzivně nesnášejí jakékoli změny. Spouštěčem této obsedantní péče může být nové dítě, úmrtí v rodině, dokonce i přestavba nábytku. Fyzické příčiny mohou zahrnovat bleší kousnutí, pásový opar nebo svědění způsobené alergií, proto je nutné před diagnostikováním stresové reakce vyloučit zdravotní problémy.

Kočky, které byly ve velmi raném věku odebrány matkám, neměly možnost projít normálním obdobím odstavu a často se samy olizují nebo sají. Toto chování se obvykle zmírní a časem vymizí, když je kotě chováno v bezpečném a předvídatelném prostředí.

Zdroj

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist