Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Keramická dlažba-co musíte vědět, díl 1.

Kvě 1414 Autor: Redakce

keramicka dlazbaRozhodli jste se svůj domov vylepšit rekonstrukcí koupelny a hledáte vhodnou dlažbu? Stavíte terasu a sháníte dlaždice? Ať potřebujete dlažbu umístit kamkoli, její výběr byste rozhodně neměli podcenit. Existuje mnoho parametrů, podle kterých můžeme dlaždice vybrat. Mrazuvzdorné a nenasákavé do exteriéru, protiskluzné do chodby nebo koupelny.

Výhod mají dlažby opravdu mnoho

Hodí se snad do každého interiéru, existuje nepřeberné množství barev, formátů a designů, snadno se udržují (jsou tedy dobré pro alergiky) a nezničí je ani voda nebo chemikálie. Také jsou únosné a odolné vůči mechanickému poškození. Jestliže máme podlahové topení, díky dobré tepelné vodivosti bude velmi příjemné po dlažbě chodit naboso. Dlažba by nám měla vydržet krásná mnoho desetiletí. Proto musíme vybrat vhodný typ do určitého prostředí.

Otěruvzdornost a protiskluznost

keramicka dlazbaPro více zatěžovaná místa, jako jsou chodby, zádveří a podobně, je nutné vybrat dlažbu s vyšší otěruvzdorností. Jde vlastně o odolnost proti opotřebení. Záleží samozřejmě na frekvenci lidí, kteří se po dlažbě pohybují, zatížení, ale také na nečistotách, jako je písek, což dlažby obrušuje. Otěruvzdornost se určuje u glazovaných dlaždic. Dnes není pro výrobce povinné tuto vlastnost uvádět. Ti, co ji uvádí, se pravděpodobně nemají za co stydět, takže může jít o ukazatel kvality. Značí se PEI 1 – 5, kde vyšší hodnota znamená vyšší kvalitu. Malá otěruvzdornost je vhodná pro obklady, PEI 2 stačí pro koupelny, PEI 3 pro chodby, ta nejvyšší pro podlahy veřejných prostor.

Protiskluzné dlažby se hodí na místa, jako jsou koupelny, bazény, sauny. Mají na glazuře výstupky nebo zdrsněný reliéf bránicí uklouznutí. Pro interiéry, kde se chodí bosou nohou se, udává v písmenech od A do C, kde A značí základní zvýšenou protiskluznost a C je maximální možná protiskluzová úprava. Pro koupelny vybírejte z kategorií A až B. Pro plochy, kde se pohybujeme obutí, existují kategorie R9 – R13. R9 je základní zvýšená protiskluzová úprava a R13 maximální možná. V domě bude stačit dlažba kategorie R9 nebo R10. Tyto dlažby jsou označovány symbolem boty na nakloněné rovině.

Mrazuvzdornost a nasákavost

keramicka dlazbaTyto dva faktory určují vhodnost dlažby do exteriéru. Čím menší nasákavost, tím méně se dlaždice budou smršťovat a roztahovat, nebudou tedy praskat. Odolnost vůči mrazu je důležitá také z hlediska poškození popraskáním. Kombinace zatékající vody do nasákavých dlaždic a následným mrazem je zkouškou každé dlažby, při které obstojí jen ty nejkvalitnější dlaždice. Proto spolu tyto dva pojmy významně souvisí. Nasákavost se udává v procentech. Pokud je hodnota nad 10%, jde o dlažby do interiéru, nezáleží, jestli do koupelen nebo kuchyní. Nasákavost 0,5 – 3 % je hodnotou, která nám ukazuje vhodnost pro exteriér, kde mrazuvzdornost bude vyšší. Je-li tato hodnota pod 0,5%, jde o maximálně kvalitní dlažbu pro exteriér. Málo nasákavé a vysoce mrazuvzdorné dlažby můžeme samozřejmě použít také v interiérech. S nasákavostí souvisí i barva střepu – tedy materiálu, z jakého je dlaždice vyrobena. Pokud je střep červený, je více nasákavý. Takové dlažby bychom neměli pokládat na místa, kde hrozí vyšší vlhkost. Bílý střep je důkazem kvality.

Tvrdost

Určována je stupnicí od 1 do 10. Čím vyšší číslice, tím tvrdší dlažba (kvalitní se pohybují od stupně 6). Udává se u slinutých dlažeb. Pevnost závisí na tloušťce dlaždice. Pokud má dlaždice tloušťku méně, než 8 – 7 mm, dlažba bude slabší. Existuje riziko jejího popraskání i při kvalitním podkladu.

Barva a formát

keramicka dlazbaDost bylo řečeno o fyzikálních vlastnostech dlažeb. Dalším (a pro mnoho lidí významnějším) aspektem je estetika. Do tmavých a stísněných prostor bude vhodná světlá velkoformátová dlažba. Opticky zvětší a prosvětlí prostor. Pokud spáry budou také světlé, podlaha bude více jednolitá a prostor ještě více podpoříme. Dlaždice odrážející světlo, tedy lesklé nebo pololesklé, nám pomohou prostor ještě dále rozšířit. Spáry bychom neměli volit v bílé barvě, protože časem ztmavnou a budou špinavé. Spáry by měly být aspoň o odstín tmavší než samotná dlažba. Sehnat se dají i barevné spárovací hmoty. Pokud si troufáte, můžete je vyzkoušet.

Barevnější dlažby budou dobře vypadat v koupelnách. Pro kuchyně, haly a exteriéry bychom se měli výrazným a křiklavým barvám vyhnout obloukem. „Méně je více.“ Přírodní barvy budou vypadat elegantně. Zajímavé dlažby mohou být tvořeny nejen barvami, ale třeba různými tóny a odstíny jedné barvy nebo kombinací různých formátů dlaždic a jejich nápaditým skládáním.

Snažíme-li se schovat nerovnosti stěn či úhly, které nejsou pravé, můžeme dlažbu skládat na koso. Tento způsob místnost oživí a v případně větších dlaždic i opticky rozšíří.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist