Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Když se váš čtyřnohý mazel nevejde do pelíšku

Zář 1521 Autor: Monika Harcarikova

Odolat svému domácímu mazlíčkovi a i přes jeho škemrání ho nekrmit zbytky od stolu může být někdy těžké. Ať už jsou příčiny jakékoliv, i zvířatům se nevyhýbá obezita, nemoc posledních let. Následky letních grilovaček je důležité řešit i u psích a kočičích mazlíčků. Dnešní článek se zaobírá zvýšenou tělesnou hmotností u zvířat a postupem, jakým nastalou nepříjemnou situaci řešit.

kocka brit obezniObezita u psů a koček je překvapivá i kvůli faktu, že divoká zvířata nadváhou netrpí. Je to díky automatické regulaci příjmu potravy a možnosti pohybu. Pes ale již po spoustu let žije po boku člověka. Úsloví „jaký pán, takový pes“ zde platí dvojnásob. Zdravotní stav psa závisí tedy hlavně na jeho páníčkovi. Současná strava a způsob života člověka i jeho psa ovlivňuje a ne vždy pozitivně. A protože si naše zvíře nedokáže naplánovat procházku a jeho páníček je unavený nebo nemá čas, psovi chybí pohyb, kterým by nadbytečná kila shodil.

Stanovit, v jakém zdravotním stavu se vaše zvířátko nachází, nemusí být vždy jednoduché. Jen v případě obezity si budete jistí. Optimální váha u psů a koček se liší s ohledem na věk i plemeno. Určit ji je obtížné i pro dobrovolníka, rozmezí se pohybuje v několika kilogramech. A u kříženců jsou odhady ještě těžší. Ing Martin Kváš, odborník na výživu zvířat radí, jak diagnostikovat, zda váš miláček trpí nadváhou. Pes nesmí být podvyživený, tedy mu nesmí být vidět žebra. Druhým extrémem ale může být, že žebra nenahmatáte ani při hlazení psa. A když nevidíte lehce stažené břicho při pohledu z boku, můžete u svého psa stanovit nadváhu. Diagnóza u koček je podobná. Viditelná žebra ani pochodující váleček nejsou vhodné.

Nadváha ale není jen vadou na kráse

pes brit bernsky salasnickyMůže způsobit i vážné zdravotní potíže jako například špatnou fyzickou kondici a snášenlivost vyšších teplot, oběhové a dýchací obtíže, zvýšené riziko cukrovky, nádorových a kožních onemocnění, zácpu a plynatost. Nadváha zatěžuje kloubní aparát. Nejzranitelnější jsou psi v nedospělém věku, kloubní dysplazie u nich hrozí víc než u dospělých psů.

Podobně jako u člověka i psi mohou mít nadváhu dědičnou. Potřeba dávat si pozor je například u retrívrů. I když jsou kočky od přírody štíhlejší než psi, i jim se nadváha nevyhýbá hlavně kvůli vybíravému jazýčku. Jak už bylo řečeno, obezita u zvířat je spojená s nedostatkem pohybu. Jejich vydaná energie neodpovídá energii přijaté.

Když se rozhodnete se strašákem v podobě nadváhy vašeho mazlíčka bojovat, máte na výběr z několika možností

brit lightTou první je snížit obsah každodenního krmiva. Nevýhodou je, že vaše zvíře může pociťovat hlad. Proto se nabízí varianta energeticky nenáročného krmiva s nízkým obsahem tuku označovaným „light“. Příkladem je superprémiové krmivo Brit Care. Obsahuje vysoké procento krocaního masa a rýži. Tělo vašeho mazlíčka dostane protein a minimum tuků. Proteiny budují svaly v těle a ty spalují tuky. Důležité je nezapomínat na pohyb.

Fyzické aktivity pro psa mohou být různé. Zlepšení kondice dosáhnete delšími procházkami s vaším psem. Nenechte ho jen pobíhat po zahradě, jděte s ním. Je potřeba šetřit starší psy, aby  jejich pohybový aparát nebyl příliš namáhaný. Proto se doporučuje podávat jim krmivo s nižším obsahem tuků a regeneračními látkami. Ty zpomalují stárnutí.

Při rozhodnutí zredukovat váhu je třeba důslednosti. V tomto případě jsou zakázány zbytky od stolu i sladkosti. Odměny jsou povoleny pouze v případě, že se jedná o přírodní masovou pochoutku. Přesto to s odměnami nepřehánějte.

brit lightDietní režim se ale neskládá pouze z krmiva a pohybu. Jeho součástí je i pitný režim. Miska s čerstvou vodou musí být vašemu mazlíčkovi neustále přístupná. Kontrolujte výsledky diety. Vaše snažení musí být vidět i v číslech. V případě úspěchu se nevracejte do minulého režimu, aby se s jo-jo efektem nevrátila nadváha ještě horší než předtím. A jestliže víte, že nebudete mít čas a nedokážete zajistit dostatek pohybu, který pes potřebuje, raději zůstaňte u „light“ verze krmiva.

Nadměrná váha ale nemusí být způsobena jen vyšším příjmem energie. Jestliže máte pocit, že stravování zvířete je správné a on přesto přibírá, příčina může být v nemoci. V takovém případě navštivte svého veterináře. Tak jen s chutí do hubnutí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist