Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Kdy si pozvat architekta a kolik stojí?

Úno 1216 Autor: Karolína Reslerová

Nabízíme vám další článek z pera Karolíny Reslerové, kterou znáte z pořadu „Jak se staví sen“ a která působí v ateliéru Free architects.

Návrh rodinného domu

navrh domuPokud si vybíráte architekta pro návrh rodinného domu nebo vily, pracujte s ateliérem, který má zkušenost i s interiéry. Velmi často řešíme úpravy domů, které mohu vypadat zvenku hezky, ale jsou nezaříditelné. Je dobré s interiérem počítat od počátku a navrhovat dům nejen zvenku dovnitř ale i zevnitř ven. Návrh interiéru by tedy měl vznikat souběžně s řešením domu jako celku. Předejde se tak zbytečným problémům a ušetří mnoho peněz.

Upřímně varuji před úpravami levně koupených typových projektů. Většinou dochází k nešťastným kompromisním řešením a na konci investice často slyším větu: “ Víš co, Maruš, druhý dům už si uděláme fakt podle sebe“. Typový projekt pro stavební povolení může stát třeba jen 30 000,- a ve srovnání s projektem na míru za 200 000,- se může zdát úsporný. Připadá mi to ale jako šetřit na gumičkách u raketoplánu. Dům ovlivní život rodiny min. na 20let, stojí třeba i všechny vydělané peníze a druhou šanci také nemusíte dostat. Šetření na špatném místě může mít fatální důsledky.

Návrh bytu

navrh interieruByt je dobré pořídit buď holý, nejlépe bez podlah, dveří, provedené koupelny a kuchyně nebo naopak s úplně dokončeným interiérem, který se vám prostě líbí.

Všechny mezifáze jsou nakonec komplikované, podlahová krytina se musí měnit, protože neladí s dveřmi, koupelna se většinou v daném standardu nedá udělat hezky, často i dispoziční řešení je nešťastné a opět dochází ke ztrátě času a peněz.

Cena návrhu interiéru se pohybuje od 1000,- do 1500,- za metr čtvereční řešeného prostoru. Záleží na míře angažovanosti klienta. Každopádně neexistují tzv. “návrhy zdarma”. Práce designéra nebo architekta je placena vždy, to je logické, jen v tomto případě je nečitelně zahrnuta do ceny následně prodaného nábytku nebo stavby. Jsem raději, když je vše průhledné, klient ví, kolik dal za návrh a co ho stojí skříň nebo střecha. Peníze za projekt lze pak získat zpět formou slev nebo předem domluvených obchodních podmínek.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist