Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Katalpa – strom, který můžete vysadit i na větší zahradu

Kvě 1702 Autor: Redakce

katalpaŠli jste se projít a do oka vám padl tento strom? Pokud, ano velmi jednoduše ho můžete vysadit i na vaši zahradu. Jde o strom, který bezpečně poznáte podle jeho řídké koruny, dekorativních bílých květů a drobných plodů. Tyto plody se na rostlině začínají tvořit až po jejím odkvětu a na rostlině zůstanou i po celou zimu. Katalpa se tedy řadí mezi rostliny, které jsou dekorativní opravdu po naprosto celou část roku. Tento strom se velmi jednoduše může stát naprosto ideálním doplňkem vaší zahrady, který si dokážete rychle zamilovat.

Odrůdy rostliny katalpa

 • katalpa nádherná: z této odrůdy se velmi rychle může stát opravdu mohutný strom
 • katalpa obecná: tento druh považujeme za nejideálnější pro pěstování v našich podmínkách. Původ ostatních druhů je totiž tropický a tak se velmi těžko dokáže adaptovat na naše podmínky, zde totiž trpí na nedostatek tepla a slunečního záření.
 • katalpa trubačovitá: velice dekorativní mohutný, v našich podmínkách nevymrzající strom kvetoucí nápadnými bílými úbory se žlutavým středem.

Charakteristika rostliny

katalpaZemí původu pro katalpu obecnou je jižní část Severní Ameriky. I to je důvod proč se jí jako jedinému druhu daří i v našich podmínkách. Ostatní druhy mají totiž svůj původ mnohem více tropický. S květy katalpy se setkáme  hlavně v měsíci červnu. Květy jsou zbarvené do něžné bílé barvy a také krásně voní. Květy však nejsou jediné, co na rostlině voní. I její listy jsou totiž vonné a mohou nám připomínat vůni tabáku. Velká část z nás se jistě při výsadbě stromů zajímá hlavně o to, aby strom nevyrost příliš a nevrhal tak stín doslova přes celou zahradu. U katalpy se tohoto rozhodně bát nemusíte. I když strom může po čase dorůst třeba až do dvacetimetrové výšky, vy u toho již nejspíš nebudete. Jeho růst je totiž velmi pomalý a po deseti letech bude dosahovat výšky kolem tří metrů. Závratné dvacetimetrové výšky se tedy doroste až po spoustě letech. To již o katalpě napovídá, že půjde o opravdu velmi dlouhověký strom. Navíc ani nejde o strom náročný na pěstování a skvěle bude vypadat jako solitérní rostlina. Katalpa je také plně mrazuvzdorná.

Jak na správné pěstování katalpy

Rostlinu bychom vždy měli vysadit spíše do hlinitopísčité půdy a naprosto ideálně na slunné místo. Protože jen slunce dokáže skvěle přispívat vytváření krásných květů. Jinak jde o rostlinu opravdu nenáročnou. Velmi dobře bude snášet sucho ale v případě, že rostlina dobře zakoření, si dokáže poradit i s chvilkovým přemokřením. V letních vedrech se tedy rozhodně nemusíte obávat toho, že by vám katalpa mohla uschnout. V případě, že chceme na katalpě udržet nějaký požadovaný tvar, můžeme ho snadno udržet pomocí řezu, který bychom měli vždy provádět hned zjara, předtím než strom začne rašit. Máte strach ze škůdců? I tato starost vám v případě katalpy odpadá. Strom totiž rozhodně není náchylný na napadání škůdci a dokonce ani není zaznamenána žádná choroba, která by tento strom mohla ohrozit na životě. Může se ale stát, že si všimnete toho, že se z listů stromu vytrácí svěží barva. Ani to však není problém, který by nešel jednoduše vyřešit. Jednoduše zdravou barvu listům stromu vrátíme pomocí postřiku síranem hořečnatým. Množení katalp provádíme výsevem semen.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Katalpa – strom, který můžete vysadit i na větší zahradu
 • Mira 20.10.2022 (11:03)

  Dobrý den ,jaký mají katalpy kořeny jak hluboko . Mám ji zakopanou 70 cm a pod ní mám v metru rozvody odpadní vody . Děkuji

 • Lenka 25.6.2019 (16:50)

  Katalpy trubačovité jsem si vypěstovala ze semen. Neni pravda, že netrpí na choroby a škůdce. Listy bývají obsypané černou mšicí nebo maji plíseň.
  Co se týká nárustu hmoty, 1.5 m větve, bez radikalniho rezu to nejde. Ale je mozne, ze to zavisi treba na zalivce.
  Co je problem, tak to, kdyz spadnou ty obrovske listy. Na zemi uz to tak pekne neni a travniku se to taky nelibi.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist