Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Kámen v interiéru i exteriéru

Dub 1828 Autor: Redakce

Kámen je přírodní a originální prvek, který má své místo jak v interiéru, tak exteriéru. Jeho nenásilná elegance ho řadí k předním architektonickým trendům současnosti.

dekorativni kamen

Musíte s ním ovšem umět pracovat. Rozhodně nebude stačit objednat si valník kamenů a ty nechat rozházet po zahradě. Práce s kamenem vyžaduje notnou dávku citu. Z architektonického hlediska je kámen totiž velmi tvrdým a chladným materiálem, ve spojení s rostlinami a vodou už ale dokáže vytvořit velmi poutavá a osobitá zátiší. Nejen proto si zahradní kameny nacházejí cestu do stále většího počtu zahrad.

Kámen v exteriéru

V zahradě kámen plní hned několik funkcí: účelovou i okrasnou. Umožňuje například přirozeně propojit dům se zahradou. Tzv. solitérní kameny na zahradě fungují jako osobité okrasné prvky. Ve skupinkách pak mají své místo jak ve skalkách, štěrkových záhonech nebo přírodních jezírkách a potůčcích. Bez kamene se většinou neobejdete při výstavbě cestiček a jiných zpevněných ploch. Velmi působivý bývá kamenný obklad různých zahradních staveb a zdí. A nezapomeňme ani na kamenné schody, sokly a obzvláště v poslední době gabionové ploty, které si nacházejí cestu do stále většího počtu zahrad.

kamen soliter

Okrasné kameny

Kameny ovšem nesmíte házet do jednoho pytle. Například okrasné kameny, jak již název napovídá, slouží především pro okrasu. Takový kámen můžete usadit mezi rostliny či keře, mezi kterými vynikne jako soška. Pokud byste rádi spíše velkou „sochu“, zvolte obelisk. Ovšem pozor, čím větší kámen budete chtít do své zahrady umístit, tím náročnější s ním bude manipulace. U obelisku se rozhodně neobejdete bez jeřábu. K jezírku doporučujeme spíše okrasné valouny, které v kombinaci s vodou působí naprosto impozantním dojmem. Praktickou a dekorační funkcí hlavně v záhoncích nebo u příjezdových cest pak plní kačírek nebo kamenná drť.

Kámen v interiéru

Své místo kámen samozřejmě má i v interiéru. Můžete ho mít jako obklad na stěnách, na krbu, v prostoru se vyjímají i různé dekorativní kameny. Velmi působivé jsou i doplňky z kamene. Květináče, misky, ale i konferenční stolky či umyvadla. Možností, jak kámen zakomponovat do interiéru, je hodně, je ovšem zapotřebí učinit to jemně a s citem. Abyste se zkrátka doma necítili jako v době kamenné.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist