Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Kamélie

Dub 1203 Autor: Redakce

kamelie japonskaKamélie japonská (Camellia japonica) je bezesporu jednou z nejkrásnějších pokojových rostlin. Pochází z východní Asie, kde jde až o 3 metry vysokou dřevinu. Carl Linné jí dal jméno po brněnském botanikovi J.J. Kamelovi, který působil na Filipínách. Podobně jako čaj pochází z čeledi Theaceae.

Její domovinou je východní Asie a pěstování ale vyžaduje nemalé zkušenosti, jedině tak se můžete radovat z krásných, pevných, různě barevných květů. Květy mohou být v závislosti na odrůdě různě velké, jednoduché, ale také plnokvěté. Dočkáme se jich během zimy nebo na začátku léta. Krom květů má kamélie ozdobné také listy, které jsou tuhé, tmavě zelené.

Pěstování kamélie

Kamélie se nehodí do přetopených panelákových bytů. Má totiž ráda chladnější vzduch s vyšší vzdušnou vlhkostí. Toho můžeme docílit pravidelným rosením nebo umístěním květníku na masku s vodou a oblázky (květník se nesmí přímo dotýkat vody). Na zvýšenou vlhkost dbejte především v období nasazování poupat. Suchý vzduch je totiž základní příčinou opadávání ještě nerozvitých poupat. Pokud rostlina pouští poupata, je to způsobeno výkyvy v teplotách nebo ve vlhkosti vzduchu také při nevhodné zálivce. Proto se nedoporučuje rostlině měnit stanoviště. Aby květy vydržely co nejdéle, nesmí rostlina přeschnout, také potřebuje teplotu maximálně 16 stupňů. Během vegetace přihnojujeme běžnými hnojivy na pokojovky, které nemají vysoký obsah vápníku.

poupe kamelieDoma ji umístíme na světlé místo s rozptýlenými paprsky. Postačí záclona v okně. Od jara do podzimu je vhodné letnění. Když je deštivo, dbáme na to, aby rostlina nebyla přemokřená.

Co se substrátu týče, kamélie nesnášejí vápník. Substrát by tedy měl být kyselejší, do pH 5,5. Toho docílíme buď nákupem speciální zeminy pro kyselomilné rostliny, nebo smícháme zahradní zeminu s hrabankou a rašelinou v poměru 1:1:1.

Po odkvětu necháme zeminu vždy mezi zálivkami řádně vyschnout. V této době kamélii přesazujeme. Květník vybíráme jen o trochu větší, než byl původní. Když rostlina dosáhne velikosti, která nám vyhovuje, už k přesazování nepřistupujeme. Stačí jen každý rok vyměnit svrchní vrstvu substrátu.

Řez a množení kamélie

Vzhledem k tomu, že v našich podmínkách jsou kamélie v podobě poměrně kompaktních keříků, odborníci nedoporučují žádný řez nebo jen u velmi starých keřů. Co se rozmnožování týče, kamélie množíme vrcholovými nebo stonkovými polovyzrálými řízky, které odebíráme během léta. Řízky moc dobře nekoření, proto použijeme stimulátor. I tak začínají řízky kořenit až cca za 3 měsíce s úspěšností cca 30%. Řízky napícháme do kyselejší půdy, kterou smícháme s pískem. Nádobu následně zakryjeme průhledným víkem nebo folií.

Choroby a škůdci kamélií

Stejně jako ostatní pokojovky, jsou kamélie náchylné na napadení sviluškami a mšicemi. Zdaleka nejběžnější je ale napadení červci, proto čas od času zkontrolujte spodní stranu listů. Kamélie dále trpí houbovými chorobami, padlím, ale i různými virózami.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Kamélie
  • Jara 4.5.2019 (20:09)

    Prosím,jaký postřik použít na Camelii na červce.Děkuji Jara

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist