Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Kaládium – batikovaná křehkost

Říj 1329 Autor: Renata Petříčková

Kaladium cervene zihaneNádherná a křehká hlíznatá rostlina vyniká zejména překrásnými jemně průsvitnými listy s výraznou žilnatinou a zbarvením, jež často připomíná nápaditou batiku. Jinak se nazývá též „užovník, úžovník“ a z nepřeberného množství barevných variant si určitě vyberete. Od klasických zelenobílých, bílých až albínových až po rudozelené, které připomínají přezrálý sladký meloun.

Křehká krása ovšem vyžaduje i patřičnou péči. Dejte si pozor na průvan, přelití, studenou vodu a počítejte s tím, že na podzim listy samovolně odumírají a síla rostliny se stahuje do hlízy. O tu musíte poté přes zimu pečovat, uložit ji ke spánku, není mrazuvzdorná.

Na jaře ovšem opět vyrostou a nádhera to může být až půlmetrová!

Piplání se vyplatí

Hlízy kaládia je nejlepší kupovat na jaře, kdy je potom můžete pomalu a opatrně nechat v květináči rašit u zdroje tepla a těšit se z prvních listů. Kaládium někdy dobře snáší i pobyt venku, třeba na chráněném parapetu okna, ale musíte ji otužovat postupně, ideálně až od května – po zmrzlých. Průsvitné elegantní listy budou potom nádhernou odměnou tohoto kaskadérského kousku. Jinak je to typicky „skleníková princeznička“.

Dočkat se vykvetlé rostliny je ale trošku vzácné. Kvete od března do května a květy kaládia jsou velmi nenápadné a nevoní.

TIP: Hodí se i pro pěstování v hydroponii.

Světelné podmínky: světlo, ale bez slunce

Kaladium zilnatinaKaládium vyžaduje dobré světelné podmínky, místo, kde bude sídlit musí být hodně osvětlené. Vyhněte se však přímého slunečního záření a to zejména při venkovním pěstování. Křehké listy může slunce popálit! Dobře snáší i polostín, ale při slabším osvětlení nejsou listy tak hezky a výrazně vybarvené.

Nejlépe to užovníku svědčí na východním nebo západním okně. A ještě více si bude libovat blahem – jakožto správná křehounká princezna – mezi uzavřenými okny, mezi skly anebo přímo v zimní zahradě a chráněných skleněných verandách či skleníčcích.

Teplota: pokojová

Ideální teplota pro pěstování je kolem 20 – 25 °C v letním období. Při přezimování je ideální teplota kolem 17 °C. Krátkodobě snese i vyšší teploty, musíme ale zachovat vyšší vzdušnou vlhkost a ochránit rostlinu před přímými slunečními paprsky. Naopak nemá ráda nižší teploty, tehdy se začnou listy svinovat a postupně odumírat.

Vlhkost: vysoká

Rostlina vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost a je dobré ji každý den rosit, nikoliv však přímo na listy, ale do jejich okolí jemnou mlhou. Výtečné je, když rostlinu položíte na misku s vlhkým keramzitem nebo oblázky. Od září, kdy se začíná připravovat na přezimování, dávky vody (a to jak rosení, tak zálivky) pomalu redukujeme, až zcela zastavíme. V tu chvíli začnou listy odumírat a o rostlinu dále pečujeme jen střídmě. Ač hlíza vypadá mrtvá, na jaře opět obživne.

Zálivka: nikdy ne studenou vodu!

Kaladium zeleneNejčastějším pěstitelským prohřeškem vůči této průsvitné krásce je zalít ji studenou vodou! To je nejjednodušší cesta k záhubě! Zaléváme odraženou vodou pokojové teploty, vhodnější je měkká voda nebo dešťovka. Některým pěstitelům se dokonce osvědčilo zalévání vodou s malým přídavkem „vylepšovače akvarijní vody“, což vodu minimálně maličko změkčí.

Hnojení: 1x za 14 dní hnojivem na zelené rostliny v době vegetace.

Rozmnožování: dělením hlíz

Rozmnožování kaládií je pěstitelskou maturitou, ovšem nikoliv nemožnou. Rozdělené hlízy na jaře pěstujeme v zemině s obsahem rašeliny (1 díl substrátu, 2 díly rašeliny), vtlačíme je asi do 2- 4 cm hloubky, základem úspěchu je přiměřená vlhkost (aby hlízy nehnily, ale aby nebyly ani přeschlé) a teplota, která pro úspěšné narašení musí být kolem 20 °C. Elegantní rostlinky na sebe nenechají dlouho čekat.

Škůdcům bohužel chutná

Dalším zklamáním, které může pěstování kaládia přinést, je přítomnost škůdců. Křehounké lístečky milují mšice… rádi si na nich pochutnávají i svilušky a to zejména tehdy, když zanedbáváme okolní vzdušnou vlhkost.

A naopak, když to s vlhkostí přeháníme, snadno tuto rostlinku napadnou plísně a houbové choroby.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist