Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Kala, kornoutice (Zantedeschia sp.)

Srp 1115 Autor: Redakce

zluta kalaKala (kornoutice) je velmi známá rostlina s toulcovitým květem vhodným pro svatební kytice. Dá se ale s úspěchem pěstovat také v našich podmínkách-na zahrádkách nebo jako nádobová rostlina. Vzrůst rostliny je podle odrůdy 40-80 cm a hlavní výhodou krom exotického vzhledu je, že téměř netrpí chorobami.

Kala je hlíznatá rostlina několika druhů z čeledi áronovité (Araceae), kam patří i kale podobné rostliny jako je antúrie nebo třeba zmijovec. Většina áronovitých rostlin s toulcovitými květy pochází z Afriky. Je tedy jasné, že u nás nepřezimuje a hlízy je na zimu nutno vyjmout ze země, podobně jako jiřiny nebo kany. V našich podmínkách se pěstují všechny barvy jako je bílá, žlutá a všechny odstíny oranžové a červené. Novinkami jsou kaly s panašovanými listy a dvoubarevnými květy.

Kaly na zahradě

kaly na zaharadeKaly vysazujeme až koncem května, právě proto mají přezdívku „letní kaly“. Vždy nakupujeme co největší hlízy, protože kaly kvetou až od dosti vzrostlých hlíz. Lze je také předpěstovat nebo alespoň nechat narašit v domácích podmínkách, pak pokvetou mnohem dříve. Hlízy na předpěstování necháme v pokojové teplotě volně nebo mírně zasypané pískem. Každý den vlhčíme rozprašovačem. Během května narašené hlízy (2cm klíčky jsou akorát) zasadíme na zahradu do hloubky cca 5 cm pod zem do hnízd po 5-10ti hlízách. Nepodceňujte substrát-měl by být propustný a dobře vyhnojený.

Kaly musíte především v parném létě pravidelně zalívat, aby nedošlo k úplnému vyschnutí substrátu. Pokud je chcete okopat, musíte velmi opatrně, protože jsou hlízy i vlásečnicové kořínky velmi mělké. Okopávejte raději jen mezi řádky, jinak stačí vytahovat případné plevele. Během léta začnou kaly nakvétat, pak pravidelně přihnojujte tekutými hnojivy pro podporu květu i listu. Pravidelně odstraňujte suché listy i odkvetlé květy. Na podzim, po odkvětu přestaňte hnojit a zalévat. Ještě před prvními mrazíky hlízy vyjměte ze země, odstřihněte listy několik cm nad hlízou a nechte je zaschnout, pak hlízu dobře očistěte a uložte do temna a chladna (cca 10 °C) do suché rašeliny. Pokud hlízy kal dobře zazimujete, objeví se přírůstky, které lze s úspěchem zasadit. Do velikosti potřebné ke kvetení vyrostou asi za 2-3 roky.

Nejznámější zahradní druhy

  • Zantedeschia albomaculata
  • Zantedeschia elliottiana
  • Zantedeschia jucunda
  • Zantedeschia rehmanii

Kaly v květináčích

hrnkova kalaJde o jednu z možností pro pěstování kal, které i tak přes léto letníme venku. Květník musí být dostatečně prostorný.  Nezapomínejte na pravidelnou zálivku a přihnojování. Kaly v nádobách nesnášejí přímé slunce, proto je nepěstujte na jižní straně. Existují také vyloženě pokojové druhy jako je bílá kala Zantedeschia aethiopica. Během zimního období má ráda teplotu do 20°C a vždy vlhký substrát. V tuto dobu se také dočkáme alabastrově bílých obřích květů.

Od jara se rostlina zatahuje do půdy a my výrazně omezíme zálivku. Cca od poloviny května už nezaléváme vůbec. Na léto hlízy buď vyjměte ze substrátu a očištěné skladujte při teplotě cca 20°C a nebo je nechte ve květníku.
Pokojové kaly naopak od zahradních sázíme na podzim. Opět kupujeme kalu s co největší hlízou. Malé hlízy nekvetou.

Rozmnožování kal

Nejlepším způsobem rozmnožování je dělení hlíz, které vytvářejí spoustu oček, které jednoduše odlomíte. Odlomenou část i matečnou hlízu zamažte rozdrceným dřevěným uhlím. Možný je ale také výsev ze semínek. Takto lze také vypěstovat i nevšední barevné kultivary, ale počítejte, že takto vypěstované rostlinky pokvetou nejdříve za tři roky.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Kala, kornoutice (Zantedeschia sp.)
  • Marie Novotná 14.10.2021 (14:13)

    Dobrý den, koupila jsem si kvetoucí kalu v malém květináči. Je možné ji nyní přesadit do většího květináče a rozmnožit? Děkuji za odpověď. MN

  • lenka 18.8.2011 (11:12)

    Dobrý den, už několik let pěstuji kaly na běžném záhoně. Do té doby jsme je měla na vyvýšeném,a le tam se jim pravděpodobně kvůli nerovnoměrné vlhkocti nedařilo. Díky za příspěvele. Le

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist