Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Kadeřavost broskvoní

Úno 1228 Autor: Redakce

Po mrazivém začátku týdne, bychom se pomalu ale jistě měli chystat na oteplení a s ním související postřik proti kadeřavosti broskvoní. Od středy do pátku se budou nejvyšší odpolední teploty šplhat přes 8 °C a pod bod mrazu neklesnou ani v noci. Právě to je ta správná doba, kdy se v nížinách můžeme do postřiku ovocných stromů pustit. Jaký použít postřik jsme řešili ve článku Přípravky proti kadeřavosti broskvoní.

Kadeřavost broskvoní-co je potřeba vědět

zkroucene listyJednou z nejnebezpečnějších chorob (krom rakoviny) broskvoní, nektarinek a mandloní je bezesporu kadeřavost. Ta je způsobena houbou puchýřnatkou broskvoňovou (Taphrina deformans). Z jejího životního cyklu vyplývá, že je v případě napadení stromu nutná chemická ochrana na podzim, po opadu listů. Jedná se o první vlnu boje proti této zákeřné choroby, která napadá stromy bez rozdílu věku. V zimním období, pokud teploty vystoupí alespoň několik dní po sobě nad 8 stupňů, přichází další vlna postřiků, které opakujeme až do pučení. Toto ošetření se provádí měďnatými přípravky, které nesmí přijít na zelenou listovou plochu. Následně používáme organické fungicidy.

Kadeřavost je pro strom velminebezpečná infekce. Dochází k četným deformacím listů díky žlutohnědým až červeným puchýřkům. Od čepele se pak list kroutí a odpadává. Strom vynaloží velmi mnoho energie na to, aby nasadil listy nové a většinou ani nenasadí květy nebo velmi brzy opadnou. Pokud se i přesto dočkáte plodů, bude jich málo a velmi deformované, v podstatě nekonzumovatelné. Velmi silné infekce mohou dokonce strom zahubit.

Podpořte stromek v obraně proti kadeřavosti

Pokud je to možné, kupte si odolné odrůdy (např. broskvoň Amsdenova, Revita Benedikt, Redwin, Martina, či Primisima Delbart), o které dobře pečujte. Všeobecně platí, že ranější odrůdy jsou mnohem méně náchylné. Pak se ale jedná o bělomasé plody, které jsou vhodné především pro přímou konzumaci.

Zdravý stromek s dostatkem živin mnohdy odolává možnému napadení mnohem lépe. Doporučujeme hnojiva na list, po nebo těsně před opadem listů stříkejte močovinou a během vegetace alespoň jednou za měsíc zalijte stromek vodorozpustnými krystalickými hnojivy. Zejména při dokvětu broskvoní je potřeba podpořit velikost a kvalitu plodů vhodnými hnojivy pro ovocné stromy. Velmi důležitá je také půda, ve které strom roste. Broskvoním totiž vyhovuje neutrální pH s větším obsahem vápníku, proto nikdy nehnojte čerstvým kompostem, který má kyselou reakci.

Existuje i spousta babských rad, které nám údajně mohou pomoci s kadeřavostí. Pokud jste zarytým zastáncem bio postupů, zkuste na jaře stříkat odvarem z přesličky rolní a pod strom vysejte lichořeřišnici nebo zasaďte křen.

I přes všechnu naši snahu se stane, že se kadeřavost objeví i na naší zahrádce. Pak už je každá rada drahá a většinou chtě-nechtě, musíme použít chemický postřik. Tomuto tématu jsme se věnovali v minulém článku na téma kadeřavost, najdete ho zde. Dočtete se v něm, jaké přípravky na našem trhu opravdu fungují, kdy je požívat a v jaké koncentraci naředit tak, abychom se v létě dočkali velkých chutných plodů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist