Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Je výhodnější pokládka PVC od odborníků?

Lis 1414 Autor: Redakce

Linoleum na jeden čas vyšlo z módy, ale vzhledem k technologickým inovacím se opět vrací do našich interiérů. Důvod je jednoduchý. Jedná se o poměrně levnou podlahovou krytinu, která se dá sehnat v mnoha tloušťkách, ale hlavně barvách i dekorech dřeva. Sehnat můžete dětské motivy, ale také jednolité barvy. Při nákupu je důležité, do jakých prostor lino chcete-mělo by být odolné? S izolační vrstvou? Přírodní nebo klasické PVC? Dalším parametrem je samozřejmě cena již zmíněný design.

Pokládka linolea

pokladka linoleaVětšina podlahových krytin potřebuje více méně rovný povrch. Právě to by měl být hlavní parametr při rozhodování, zda si lino položíte po vlastní ose, nebo se obrátíte na odborníky. Velmi důležitá je také rozloha místnosti. V menší místnosti, kde si vystačíte s jedním kusem lina, nebudete s pokládkou až tak bojovat na rozdíl od prostornějších interiérů, kde je potřeba kusy zakoupené v obchodě nastavovat tak, aby byl výsledek nejen okem nepostřehnutelný, ale také aby švy v podlaze nepropouštěly vodu a nečistoty.

Moderní linolea sice zvládnou nerovnosti i několik milimetrů, ovšem odborníci na pokládku podlahových krytin se shodují na tom, že zejména betonové podlahy trpí nerovnostmi klidně i 1 cm. Levnější linolea navíc přesně kopírují povrch. To znamená, že je vidět jakákoliv nerovnost, poškození a podobně.

sterkovani podlahyCo s tím? Řešením je před pokládkou celý prostor vystěrkovat. Domácí kutil se jistě ušklíbne, že stačí potěr dát jen na největší nerovnosti. Když to ale uděláte jednou pořádně, nebudete litovat. Zde ale opět narážíme na problém, a to jaký „zmírňovač“ nerovností vybrat, potěrů je totiž také více druhů. Když se navíc stěrka udělá dokonale, můžete koupit levnější lino, které bude přesně kopírovat podlahu.

Před vylití stěrky je potřeba podlahu pořádně připravit, zbavit hrubých nečistot, zamést a pokud možno i vysát. Pak už lze použít vybraný typ nivelační stěrky. Také se vám to zdá složité? A pozor, ještě nekončíme.

linoSamotné položení lina musí být předem rozmyšlené, lino musí být dokonale naměřeno a velmi pečlivě ustřiženo. Jak již bylo řečeno, pokud je potřeba podlahu v interiéru narovnat, skýtá to víc starostí než radosti a podobně jako u napojování si nechte podlahu udělat odbornou firmou. Jedině tak docílíte toho, že dojem z nové krytiny bude celistvý a naprosto přirozený.

A i když se přece jen rozhodnete položit si lino sami, jistě narazíte při olištování místnosti. První možností jsou klasické lišty, kdy by lino nemělo být až úplně ke zdem, protože pravděpodobně bude pracovat. Naopak ale musí být u zdi natolik přesně, aby mezeru zakryla vybraná lišta. Výběr lišt také není nic jednoduchého. Vybírejte hlavně podle designu krytiny, lišta by s ním měla ladit. Pak u ž je na vás, zda chcete například dražší typ lišt, do kterých snadno schováte kabel a podobně.

Druhou variantou je mít lino delší a z jednoho kusu rovnou olištovat část zdi jako to vidíte na obrázku. Jistě mi dáte za pravdu, že to už zkušenosti rozhodně vyžaduje, ostatně stejně jako pokládka linolea jako taková.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist