Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jaro v modrých květech

Dub 1305 Autor: Aneta Skotníková

K jaru patří široká škála barevných květů nejrůznějších tvarů a vůní. Pojďme si přiblížit ty, které nás okouzlují modrým zbarvením.

modrenecKrásnou, tvarově netypickou a velice oblíbenou rostlinou je modřenec. Jeho listy připomínající trávu rostou už na podzim. Z květů ve tvaru hroznů se můžeme těšit na jaře. Daří se mu na suchých místech v hlinité vápenaté půdě. Je mrazuvzdorný. V době vegetace vyžaduje vlhkost.

Ladoňka dvoulistá kvete drobnými lístky začátkem jara. Dorůstá výšky 10-20cm.Výsadba probíhá koncem září do propustné půdy bohaté na humus.  Rostlinka je nenáročná, má ráda slunné stanoviště, ale pozor v zimě na přemokřenou půdu, snadno může uhnít. Za několik let vám na zahrádce vytvoří krásný modrý koberec.

Pod jménem pomněnka se skrývá hned několik druhů. Jmenujme jen některé. Pomněnka hajní je 20-70cm vysoká trvalka. Má ráda vlhká, polostinná až stinná místa u vody. Pomněnka lesní dorůstá do výšky 20-60cm. Má hustě chlupatou lodyhu i listy. Najdeme ji v lesích na teplých slunných místech v nížinách i na horách. Dalším druhem je pomněnka rolní, brána spíše jako plevel. Vyskytuje se prakticky všude, nad 800 metrů nad mořem jen zřídka.

Hořec dnes známe v mnoha kultivarech. Většinou nás ale oslní nádherně modrou barvou a tvary květů od jednoduchých až po zvonkovité. Zdaleka nejvyhledávanější jsou nízké skalničky, které jsou velmi nenáročné na půdu i zálivku.

horec

Pupkovec jarní je skvělým doplňkem okolí jezírka, nejlépe ve stínu pod jinými rostlinami či keři. Pokud má humózní s části rašelinovou půdu, jistě se mu bude dařit. Kvete od dubna do května. Drobné početné kvítky vynikají v srdčitých, světle zelených listech na dlouhém řapíku. 

Nafialovělý jaterník roste nejčastěji v listnatých lesích. Stvol, který dorůstá do výšky 25cm je chlupatý, jemně načervenalý a nese až 9 květů. Tato bylina je léčivá. Pomáhá při potížích s játry a žlučníkem. Svůj název má však díky svým trojlaločným listům připomínající tvar jater.

modre sasankyNesmíme zapomínat i na další modře kvetoucí rostlinky, jako jsou například sasanky. Dařit se jim bude na stinnějším místě v kyselejší půdě. Svými květy se pyšní od dubna do června.

Primulky zná snad každý. Jejich široká škála barev, nechybí samozřejmě modrá, okouzlí z počátku jara snad všechny milovníky květin. Často jsou použity při jarní výzdobě venkovních truhlíků, ale skvěle se hodí i k rozzáření interiéru.

Do rodiny stínomilných rostlin zcela jistě zařadíme barvínek. Má krásné, sytě zelené listy a většinou modré nebo fialové květy. Hodí se pod stromy a všude tam, kde chceme zanedlouho mít koberec.

To byl výčet těch nejznámějších modře kvetoucích květin. Teď už je jen na vás, které si vyberete, aby i vám pomohly přivítat jaro s otevřenou náručí.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist