Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jarní výsadby nebo výsevy?

Bře 1310 Autor: Veronika Zlatušková

V současné době jistě všichni cítíme jaro, které se na nás i do nás dobývá všemi směry. Táhne nás to ven, na zahrádku a již plánujeme, co, kdy a kam vysít a zasadit.

Nabízím vám srovnání vhodnosti způsobů pěstování z výsevu nebo výsadby letniček a trvalek podle „zahradnického oka“. Zajisté jste si všimli, že se v našich supermarketech objevují stojany s papírovými pytlíčky s lákavými obrázky krásných kvetoucích rostlin. Je však třeba si uvědomit, jak dlouhá je cesta od semene k takovémuto výsledku. Nyní se ale zastavme a zamysleme se, co je vhodné sít a co je lepší koupit jako tzv. „hotovou sadbu“.

Jiffy pot pro snadnější výsev

jiffyObecně vzato nejlépe prosperují výsevy velkých semen (Zinnia elegans, Mollucela laevis, Amaranthus caudatus). Abychom si ušetřili čas s přepichováním mladých rostlin ve fázi prvních pravých lístků, můžeme vysévat do jiffy pot. To jsou tablety ze směsi rašeliny a kompostu, které aktivujeme tak, že je necháme nasát vodu. Do každé tablety jiffy  vmáčkneme jedno semínko, které nezahrnujeme, dokud jasně není vidět, že bobtná a vyráží z něj klíček. V případě, že semeno neprosperuje, jednoduše jej z tablety odstraníme a nahradíme jiným. Mladé rostliny pak vysazujeme i s tabletou buď do sponů ve volných výsadbách, nebo do truhlíků.  

Mnoha pěstitelům se osvědčily také rašelinové květináčky. Sice musíte použít vlastní zeminu, ale opět odpadají problémy s přepichováním mladých rostlinek. Semenáček totiž i s rašelinovým květníčkem zasadíte do půdy.raselinove kvetniky

Dále je velmi vhodné pěstovat traviny a tzv. směsi na sušení z volných výsevů. Vždy se při tom řídíme pokyny na sáčku (termín výsevu, hustota a hloubka). Před nákupem semene je rovněž doporučuji podívat se na výrobce a zemi původu. Některá osiva totiž není vhodné pěstovat v našich zeměpisných podmínkách a ze 100% takovýchto výsevů bývá pak dopěstováno sotva 15%. Stejně dopadají obvykle i laické pokusy o výsevy velmi malých semen (např. Pelargonium).

Sadba od českých pěstitelů

V našich hobby marketech můžeme již od konce února koupit velký výběr právě pelargonií v mulitpacích. Cenově jsou velmi přijatelné, a pokud máte doma vhodné podmínky, můžete si je postupně dopěstovat a vysazovat do truhlíků již ve fázi minimálně dvou výhonů s rašícími květy. Osobně bych se přimlouvala za podporu našich českých zahradníků.

sadba muskatuTéměř v každém regionu najdeme minimálně jednoho pěstitele, kde můžeme nakoupit sadbu letniček a trvalek za přijatelné ceny. Sadba z českých skleníků a foliáků bývá obecně otužilejší a ujímá se lépe než holandský dovoz. Jedinou nevýhodou zůstává ne tak velký sortiment oproti výběru v hobby -marketech.

Myslím si ale, že pokud svým nákupem podpoříme místního pěstitele, v následujícím roce můžeme v jeho sortimentu vidět nějaké novinky.

Přeji vám k vašim pěstitelským počinům rozum a cit a krásné jaro.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist