Jarní střih mladých ovocných stromů
Řez třešně
Aby vznikl nádherný tvar, vybereme 4 silné větve do strany a vždy je zkracujeme do jedné roviny. Necháme delší terminál. Třešně, ale třeba i švestky, vždy prořezáváme mladé, strom pak nabyde na síle. Později je třeba odstraňovat pouze odumřelé či poškozené větve.
Řez meruňky
Základem je hluboký řez a kalichovitá koruna, do které může slunce. Proto meruňky nemají terminál nebo musí být nakřivo. Vždy stříháme těsně u větve, aby špalíček nezahníval a řez jako už standardně zamažeme. Odstraníme slabé postranní větve a zapěstujeme korunu stromu. Následně zkrátíme všechny větve do jedné roviny. U starších stromků odřezáváme konkurenční pupeny a vždy necháváme jen jeden. U již plodících stromků řežeme po sběru ovoce u meruňky i broskvoně.
Řez jabloně a hrušně
U mladých stromků vždy odřežte všechny přebytečné spodní větve (všechny před rozvětvením koruny). Dále vyberete vedoucí větev a zbylé z koruny odstřihnete. Terminální větev ale nemá vycházet ze středu kmínku. Necháte 3-4 silné postranní větve, které zkrátíme hned za očkem asi na polovinu délky.
Většina jádrovin plodí na tříletých, případně i starších větvích. U starších stromků doporučujeme ohýbat větve směrem dolů. To docílíme například přivázáním zátěže na větev. Ohnuté přestanou růst do délky a nebude nutný žádný řez a plody budou dříve dozrávat.
Zimní řez
Zimní řez provádíme na konci zimy, kdy už nehrozí velmi nízké teploty. V této době zkracujeme větévky nebo i neplodné, špatně rostoucí apod. Vždy odstraníme jen část větví, nikdy neodstraňujeme větší počet větví počet v jednom roce.
Regulační řez
Tento řez je vhodný pro starší nebo zanedbané stromy, protože provádíme řez celých větví a opět neodstraňujeme větší počet větví v jednom roce.
Letní řez
Jde o průběžný řez, kdy seřízneme nové výhony o délce cca 25 cm, čímž podpoříme tvorbu květních pupenů.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.