Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jarní řez ovocných stromů a keřů

Dub 1202 Autor: Redakce

Jarní řez má velkou výhodu v tom, že bez listů na větvích si dokážeme lépe představit budoucí tvar stromku. I zahradník začátečník tedy lépe pozná, kterou větev je potřeba odstranit. K řezu přistupujeme v době, kdy už nehrozí silné mrazy, ale strom ještě nezačal rašit, protože dojde k urychlenému hojení ran po řezu či střihu. Pokud jste právě tuto dobu nestihli a strom již začal rašit, není vhodné řezat, protože tím odstraníte výhony, do kterých strom vložil růstovou energii. V březnu a počátkem dubna (v závislosti na počasí) řežeme snad všechny ovocné stromy a keře, krom třešní a višní a maliníku, které řežeme počátkem léta.

Řez jabloně

Jabloň je pravděpodobně nejhojnějším stromem na našich zahradách. Její řez se ale liší podle odrůdy, ale také stáří stromu. Nezapomeneme na řez po výsadbě, ani řez již vzrostlých stromů.

Řez jabloně po výsadbě

Po vysazení musíme korunu sestříhnout tak, abychom dali dobrá základ budoucí koruny stromu. Vždy musíte odstranit druhý nejvyšší konkurenční výhon a ten hlavní o kousek zkrátíte. Následně vyberte 3 nejsilnější větve tak, aby vyrůstaly rovnoměrně do všech stran a zkraťte je asi o 1/3 (pokud možno nad pupenem, který směřuje ven). Jeden nebo 2 další výhony můžete vyvázat do vodorovné polohy (první obrázek).

Řez vzrostlých jabloní

Pokud máte na zahrádce větší stromek, měly byste přistoupit k řezu tak, abyste si vypěstovali dostatek plodonosného dřeva (druhý obrázek). Základem je vždy odstraňování konkurenčních výhonů. Dalším faktorem je, že každá větev by měla svou strukturou tvořit korunu tak, že z ní budou vyrůstat další 3 větévky, které směřují šikmo nahoru v úhlu asi 60 stupňů. Odstraňte všechny větve, které směřují přímo vzhůru a přírůstky hlavních větví zkraťte asi o 1/3.

U zanedbaných nebo starých stromů se běžně objevují i kořenové výhony (třetí obrázek). Ty samozřejmě také odstraníme. U starých stromů krom klasického řezu provedeme i řez, který zbaví strom větví, které směřují přímo do koruny. Podtrženo sečteno má jít v rámci řezu a provzdušnění koruny. Jedině tak se dočkáte velkých vyzrálých plodů.

Pokud se o řezu, ale i pěstování ovocných stromů a keřů chcete dozvědět více, doporučujeme unikátní publikaci Encyklopedie zahradničení. Jde o velmi podrobného průvodce tvorbou zahrady a pěstováním okrasných i užitkových rostlin. Užitečné informace zde najdou hobby i profi zahrádkáři. Mimo jiné zde najdete zásady množení rostlin, řez a tvarování stromů a keřů a mnoho dalšího.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist