Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jarní a letní střih růží

Čvn 1119 Autor: Redakce

střih růžíRůže jsou okrasou téměř každé zahrady. Nepatří mezi rostliny, které potřebují mnoho péče a odměňují se nám záplavou různobarevných květů. Růže patří mezi rostliny, které potřebují klidové období. Na zimu je potřeba je připravit, aby ji bez úhony přečkali.

Na jaře je dobré růže ořezat. Dostanou tím signál k růstu. Je dobré více zakrátit střední část keříku, aby se umožnilo lepší pronikání světla k rostlině. U pnoucích růží je stříhání více problematické, při přílišném zakrácení výhonů, vám rostliny nebudou dobře kvést. Obecně lze říci, že popínavé růže zakracuje minimálně na čtyři očka, protože kvetou jak na nových tak na starších výhonech.Pokud si se střihem nejste jistí, odstraňte pouze seschlé a opravdu staré či nemocné a plané výhonky.

Záhonové a velkokvěté růže zakracujeme asi na 20 až 30 cm. Zakrslé růže zakracujeme na 10 až 15 cm. Větvičky stříháme šikmo, vždy za očkem které je nasměrováno ven z keře. Zaručíme tím hezký tvar růže. Ořezané větvičky je dobré ze záhonků odstranit pro případ, že by obsahovali zárodky chorob. Větší řezy je vhodné ošetřit. Půdopokryvné růže jsou nenáročné a dobře snášejí i radikální ořez.

Během celé vegetační sezóny pak ořezáváme odkvetlé výhony. Tím posilujeme růži v kvetení a rostlina se nevysiluje tvorbou plodů. Proto je lepší uvadlé květy stříhat ještě před tím, než jim opadávají okvětní lístky.

Pokud jste v pěstování růží začátečníkem nebo si chcete koupit nějaké nové druhy, je dobré vědět, kdy je vysazovat. Kontejnerované růže můžeme vysázet v každé roční době. Musíme si ale počínat velmi opatrně a nebo ještě lépe je zapustíme i s květináčem. Na podzim je pak vysadíme.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist