Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Japonské topoly

Led 1203 Autor: Redakce

Japonský topol je pravděpodobně jedna z nejrychleji rostoucích dřevin. U nás, jak již název napovídá, není původní, jeho domovinou je Japonsko, kde vznikl jako křížence dvou druhů topolů. Japonský topol má mnoho výhod. Pěstován je především pro extrémní růst, rychlé obražení při sežíznutí a nenáročnost na podmínky pěstování. Po seříznutí topol obrazí velmi rychle a ve stejné tloušťce, což umožňuje několikanásobné vytěžení.

topol japonsky

Právě z těchto důvodů je používán pro vytápění do kotlů na biomasu, kulatiny, či štěpku. Vedle vysoké výhřevnosti nesmíme opomenout ani nízké emisní zplodiny a žádné nebezpečné sloučeniny síry a fakt, že pro  vytápění a ohřev vody pro standardní rodinný dům je k zapotřebí pouze 5000 stromků, ty se dají sklízet a štěpkovat již po pěti letech. Pokud topolem nechcete topit, lze uvažovat o velmi výhodné investici. Výkupní ceny se v době rostoucích cen paliv také šplhají nahoru. Krom čistšího kouře dostaneme jako druhotnou surovinu také čistý popel, který lze zamíchat do kompostu nebo použít jako hnojivo a „zlehčovadlo“ půdy bez předpřípravy.

Jak pěstovat japonský topol?

sadba japonskeho topoluVyužití topolů je jasné. Dokonce už víme, že jsou japonské topoly nenáročné na podmínky. Pro pěstování japonských topolů se nejvíce hodí slunné stanoviště s dostatkem vláhy. Tím se ostatně dostáváme k dalšímu využití. Topol je vhodná plodina pro rekultivaci přemokřených půd. Díky rychlému růstu se stále častěji využívá jako rychlerostoucí živý plot nebo protihluková živá stěna.

Odborníci doporučují nakoupit již narašené semenáčky v jednotlivých kontejnerech, které vysadíte zjara. V této době je velká pravděpodobnost dostatku vláhy. Většinou není potřeba žádné hnojení. Rostliny ale musíte bránit, podobně jako ostatní kulturní rostliny, proti případnému zasažení herbicidy všech druhů působnosti.

Japonský topol-fotogalerie

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist