Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jaký zvolit typ varné desky?

Čvc 1906 Autor: Redakce

Při výběru nové desky je nutné se dobře zamyslet nad tím, jaký typ bude ten nejlepší do vaší kuchyně. Je lepší plyn, elektrika nebo indukce? Při vybírání je důležité myslet na náklady ale také i na vaše pohodlí. Přece jen většina z nás nějaký ten čas v kuchyni stráví a je důležité, aby se nám vařilo opravdu příjemně. Všechny uvedené možnosti mají své výhody i nevýhody a je nutné se rozhodnou dle vašich preferencí, protože každému může vyhovovat něco jiného.

plynova varna deska

Plynová varná deska

Plyn považujeme za takovou klasiku v oblasti vaření. Jeho hlavní předností je rychlá regulace, pomocí které můžete rychle snížit, či zvýšit teplotu. Další výhodou vaření na plynu je poměrně snadná ovladatelnost a rychlost. Jestli patříte mezi ty, kteří se plynu bojí, především kvůli možnosti jeho úniku, je na čase tyto obavy zahnat. V dnešní době je totiž téměř každá plynová deska vybavena speciálními pojistkami, které po dokončení vaření ihned zastaví přívod plynu a tak rozhodně nehrozí jeho únik. To však rozhodně neznamená, že vaše plynové spotřebiče nemusíte nechávat pravidelně kontrolovat! U plynových varných desek se většinou nachází 2 až 6 hořáků a na vaší volbě je i jejich velikost.

Elektrická varná deska

Elektrická deska je mezi uživateli velmi oblíbená a to zejména hlavně protože, zde nehrozí žádné riziko úrazu, které se pojí s otevřeným ohněm. Pokud je i váš favorit elektrika, můžete si vybrat mezi klasickými plotýnkami a sklokeramickou deskou. Varná deska s klasickými plotýnkami je o něco náročnější na spotřebu energie a delší je i doba ohřívání pokrmů. Dobrým typem může být vypnout sporák dříve, než je jídlo zcela hotové. Plotýnka totiž bude ještě chvíli hřát a jídlo tak může pohodlně dojít a vy ušetříte peněženku. Další nevýhodou klasických plotýnek je také jejich údržba. Sklokeramická deska je v tomto ohledu lepší, ale její pořizovací cena je o něco vyšší.

Indukce

Tento typ varné desky je nejmodernější a v poslední době hodně populární. Řadí se totiž mezi ty nejúspornější ale bohužel také nejdražší. Jde o sklokeramickou desku s indukčním ohřevem. V porovnání s elektrickou deskou je ta indukční velmi úsporná a nenáročná na údržbu, protože její mytí je velmi rychlé a snadné. Mimo to, je také schopna okamžitě regulovat svůj výkon podle vašich požadavků. Indukce patří mezi ty nejúspornější především, protože se nezahřívá nejdříve plotýnka a až od ní teprve dno nádoby. V tuto chvíli se ale dostáváme k jedné z největších nevýhod indukční varné desky a tím je speciální nádoby. Na tuto desku totiž nemůžete dát nádobí hliníkové, teflonové, nerezové ani skleněné. Jediné nádobí, které vám ve spojení s indukční deskou bude fungovat, je takové, které má v sobě obsah železa. K vyšší pořizovací ceně této desky tak tedy musíte připočítat ještě náklady na pořízení nového nádobí. Další věc, kterou si před instalací této desky musíte ověřit, je síla vašeho jističe. Ten musí mít hodnotu alespoň 32A. Pokud si tedy nejste jistí, tento fakt určitě nezapomeňte ověřit a to hlavně pokud se nacházíte ve starší zástavbě.

indukcni varna deska

Rada na závěr

Z tohoto srovnání nám vyplývá, že na spotřebu energie nejnákladnějšími varnými deskami je plyn a elektrický sporák s klasickými plotýnkami. Jejich opak jsou pak indukční varné desky. Závěrem je však nutné dodat, že rozdíly spotřeby elektrické energie jsou mezi jednotlivými varnými deskami opravdu malé. Pokud tedy máte doma starší ale stále funkční sporák, rozhodně se vám pořízení nového nijak výrazně nevyplatí.

kuchyne varna deska

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist