Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jaké odrůdy jablek jsou vhodné k uskladnění?

Pro 1402 Autor: Redakce

Jedno z nejzdravějších ovocí typické pro naši krajinu jsou bezpochyby jablka. Pokud si jejich chuť chceme užívat i přes zimu, aniž bychom si je museli kupovat v obchodech, měli bychom je nejen správně uskladnit, ale také bychom si měli dát pozor, jaké odrůdy vlastně uskladňujeme. Není jablko jako jablko. 

jablka v kosikuNejprve je důležité, uvést na pravou míru pár pravidel, než budete jablka vůbec uskladňovat. Ze stromu je sklízejte postupně, ne všechna najednou. Od nejvyzrálejších, které jsou po obvodu koruny, po ty méně zralé, schované v koruně stromu, na které přijde řada třeba za pár týdnů. Poškozená jablka neskladujte. Místo, kde budete jablka uchovávat, by mělo být čisté a nejlépe vysířené sirnými knoty, které zakoupíte v drogerii. Máte například ve sklepě vysokou vlhkost? Pomůže kbelík s páleným vápnem nebo suchým mechem. Pokud naopak nízkou pravidelně polévejte podlahu vodou. Nezapomínejte ani na pravidelné větrání.  

A jaké že odrůdy jsou pro uskladnění vhodné?

vystava jablekNa výběr máme z druhů, které jsou odolné vůči padlí jabloňovému a strupovitosti jabloní. Výhodou těchto odrůd je, že nemusí být chemicky ošetřované proti těmto nemocem. Velké plody se sladkou chutí má odrůda Aneta. Sklízíme koncem září a skladovat můžeme do ledna. Další českou odrůdou se sladkou a aromatickou chutí je Durit. Dozrává v listopadu a nejlépe se jí daří v teplejších a středních oblastech. Skladovat je můžeme do února. Vynikající chutí se může pyšnit česká odrůda Goldstar. Plodí poměrně hodně a pravidelně. Tato jablka sklízíme nejlépe začátkem října a skladovat je můžeme až do dubna. Středně velký až větší plod má Heliodor. Dužnina je krémové barvy, má sladkou chuť a plodí brzy a hojně. Sklizeň začíná začátkem října, zralost bývá od poloviny listopadu a skladujeme nejlépe do dubna. Daří se jí spíše ve vyšších krajinách na chráněných místech. Mírně aromatickou chuť má Karmína.

jablka podzim Sklízíme už v září, ale konzumně dozrává až v listopadu. Skladujeme do února. Jabloň Kordona, díky její úzké koruně, můžeme pěstovat i v nádobách na zakrslých podnožích. Zralost pro sklizeň začíná začátkem října, konzumní zralost od prosince a plody můžeme skladovat až do února. Často i přeplozuje a vyžaduje vydatnou závlahu. Žlutou, tuhou dužninu má odrůda Opal. Plodí brzy, pravidelně a její konzumní zralost je v listopadu. Skladujeme do dubna. Odrůda vyšlechtěná v ČR je Orion. Má větší plody s jemnou chutí.

jablka na slameDalší odrůdy jabloní, které také nemusíme chemicky ošetřovat proti padlí jabloňovému a strupovitosti, jsou Rajka, Rubinola, Rucla, Sirius, Sonet, Svatava, Topaz a Viktoria. Tyto české odrůdy můžeme skladovat od ledna do dubna. Vypěstujte si svá vlastní jablka a mějte je kdykoliv po ruce. Jen správné uskladnění a výběr odrůdy vám zaručí jejich zdraví a výbornou chuť.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události

Přidat na Seznam.cz

Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist