Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Jaké krmivo pro seniory

Úno 1505 Autor: Redakce

stary pes seniorNestárneme jen my, ale s námi také naši věrní kamarádi – naši pejsci. Ti potřebují s přibývajícím věkem také lepší péči a hlavně co se stravy týče. Jeho zdravotní a kondiční stav ovlivňujeme tím, jak se o něj staráme v průběhu jeho života. Čím má pes lepší a poklidnější život, čím víc se o něj staráme a věnujeme se jemu a jeho zdraví, tím déle může žít. K jeho zdraví můžeme napomáhat kvalitní stravou, na které nebudeme příliš mnoho šetřit. Je to pes a také potřebuje jíst, s tím nic neuděláte. Každá fáze, ve které pes je potřebuje určité nutriční potřeby. Štěně má zkrátka jiné stravovací potřeby než starý pes. Pokud chcete, aby váš pes měl dobrou péči a kvalitní stravu, tak nešetřete příliš na krmivech. Tím také oddálíte přicházející zdravotní problémy, které ke staršímu věku psa patří. Podobně je to i u lidí, čím jste starší, tím víc nemocí se vám kupí. Psí senior potřebuje jídlo, které bude mít nižší energetickou hodnotu (jelikož nemá tolik pohybu jako mladý pes), naopak stravitelnost by měla být co nejvyšší, aby se pes trávením a vstřebáváním živin neunavoval a zbytečně nevyčerpával.

Je proto dobré vybírat psí granule s ohledem na věk psa. Malé a střední plemeno je považováno za seniory od věku 7 let, velké plemeno od 5 let. Pokud si nejste jisti s výběrem krmiva pro vašeho psa, na internetu najdete různé stránky, kde si zadáte parametry a najde vám to nejvhodnější krmivo právě pro vašeho psa.

pes seniorKrmiva pro psí seniory – ty kvalitnější – mají zvýšený obsah antioxidantů (ty napomáhají imunitnímu systému). Obsahují také glukosamin, ten je z přirozených zdrojů a zlepšuje pohyblivost psů a umožňuje jim prožít zdravý život i v pokročilém věku. Dále obsahují omega 3 a 6 mastné kyseliny, vitamíny a minerály, ty podporují pevnou, elastickou kůži a hezky hustou srst. Tím také organizmus chrání před vlivy vnějšího prostředí. Granulovaná strava bývá také doplněná o taurin, ten zase pomáhá udržet zdravé srdce pejska. Konzervy pro psy jsou opravdu velmi vhodným doplňkem stravy, jelikož vlhčí tu granulovanou stravu a psovi se to tak lépe konzumuje. Ve svém věku má už citlivější zuby a určitě je lepší, když má granule trochu navlhčené než jen suché a tvrdé. Kvalitní strava by měla chránit i játra a ledviny, také posilovat imunitní systém. Podporovat by měla také kloubní systém (ten už je totiž dost poškozený u starších psů) a zmírňovat projevy degenerace kloubů.

Na co si dát pozor?

brit vycvik pamlskyPozor byste si měli dát na pamlsky, ty by měly tvořit pouhých 5% denního příjmu energie! A samozřejmě nepodávejte psům pochoutky určené pro lidi – mohli by obsahovat až moc tuku, soli, koření a cukru.
Pozor na moc přechválené drahé značky, ne vždy je totiž pravda, co zazní v reklamě. Značka naslibuje mnoho vitamínů a podobných potřebných látek pro psa, ale opak je mnohdy pravdou.

Potřebné látky

Chondroitin a glukosamin –

jsou látky podporující pohybový aparát, které jsou nepostradatelné ve vyšším věku psa. Vyskytují se zejména v želatinové složce a snižují opotřebení kloubů. Dokáží snížit bolestivost a riziko následného zánětlivého procesu a mají dobrý vliv na celkovou hybnost.

Minerální látky –

krmiva, která zohledňují prevenci obtíží a chorob, by měla obsahovat více minerálních látek než ostatní krmiva. Hlavní je vápník, ten zabraňuje řídnutí kostí (tzv. osteoporosis) a dodává kostem pevnost, kterou pes potřebuje. Minerální látky mají vliv nejen na pohybový aparát, ale také dobře působí na zažívání a na správnou funkci kůže. Zinek například slouží jako katalyzátor – má pozitivní vliv na kůži a také ovlivňuje zažívání.

Rostlinné složky –

Kvalitnější kompletní krmiva pro psy mají v sobě i rostlinné výtažky, které dokáží upravit trávení. Příkladem je třeba yucca schidigera – předchází artritidě a zároveň pomáhá psovi při problémech se zažíváním. Další je například vláknina, ta podporuje funkci střev a napomáhá vyprazdňování – pouze v přiměřeném množství a kvalitě. Dokáže vyvolat pocit nasycenosti – psa to nezatěžuje nadměrným dodatkem energie.

Pokud chcete udržovat psovi optimální hmotnost, stačí snížit denní krmnou dávku, či podáváním granulí pro seniory. Ta přebytečná kila psovi zbytečně zatěžují klouby a celý pohybový aparát – tím jen zbytečně trpí.

Označení

Krmiva vhodná pro seniory výrobci označují pojmy Mature, Senior, takže je není tak složité najít.

Krmiva pro malé plemena se označují jako small breed, krmiva pro střední plemena jsou označována jako medium breed, pro velké plemena jsou označována jako large breed a krmivo pro obří plemena nese název giant breed.

Proč si mám raději připlatit?

Za kvalitu se platí – a tímhle pravidlem byste se měli řídit i při výběru kvalitního krmiva pro vašeho pejska.

Strava by měla podporovat pravidelné vyprazdňování. Vitamíny E, C, betakaroten a výtažky z měsíčku lékařského preventivně působí proti nemocem a poškození buněk. Glukosamin a chondroitin zajišťují správnou funkci kloubů. Omega mastné kyseliny a zinek zase zajistí zdravou a krásnou srst vašeho miláčka. Vysoké hladiny cholinu a vitamínu B zajistí podporu nervových funkcí a zadržení nástupu senility. Strava bude lehce stravitelná a nezatěžující.

Doporučené krmiva s ohledem na kvalitu i cenu

Brit Premium Senior

brit barelToto krmivo určené pro psy staršího věku je vhodné pro velká plemena. Je velmi vhodné pro psy, kteří trpí nadváhou, protože má nižší energetickou hodnotu. V krmivu je vysoký obsah drůbežího masa, které je bohaté na bílkoviny, ale zároveň nemá tolik tuku. Tím dokáže psa s kily navíc dostat na přijatelnou váhu a staršího pejska, který nemá tolik pohybu dokáže udržet v normální váze. Přísun tuků se jen omezuje, nezastavuje se úplně. Toto krmivo je velmi chutné, tudíž si pes při dietě aspoň pochutná a nepřibere. Cena tohoto krmiva se pohybuje od 600 Kč za 15 kg balení a dá se sehnat na internetu i v kamenných obchodech.

Acana Dog Senior

Kompletní, vyvážené krmivo pro všechna plemena psů staršího věku. Krmivo neobsahuje sacharidy, které nepříznivě působí na hladinu cukru. Obsahuje 55% masa z volně chovaných kuřat, celých vajec a lososů ze studených vod Tichého oceánu. Suroviny se dodávají denně čerstvé a nejsou mražené, což je základ kvalitního krmiva. Krmivo je k sehnání od 1 000 Kč za 13 kg balení. K sehnání na internetu nebo ve specializovaných prodejnách pro psy.

Brit Premium Senior M

Vhodné pro starší psy středních plemen. Obsah drůbežího masa minimálně 40%. Toto krmivo se řadí opět mezi ty kvalitnější, což odpovídá i ceně. Balení 15 kg krmiva stojí od 600 Kč. Najdete jej na internetu i v kamenných obchodech.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist