Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jaké dlaždice nám nabízí dnešní trh?

Říj 1401 Autor: Redakce

dlazba velky formatV dnešní době se při volbě dlaždic mnozí z nás rozhodují podle současných moderních trendů pro velkoformátové dlaždice, případně na ozvláštnění nebo nestandardní řešení interiéru, nejrůznější mozaikovité provedení obkladů. Menším dlaždicím o hranách patnáct nebo dvacet centimetrů, které známe z běžných starších domů i bytů, již více čí méně odzvonilo. Díky nejnovějším technologiím je možné setkat se s dlaždicemi s rozměry až 3 krát 1 metr. Na trhu si určitě vybere každý, někdo se nebrání klasice dlažby normálního menšího formátu, zakoupit můžeme i minimalistické mozaiky a již zmíněné velkoformátové dlaždice, které se vyjímají jak v prostorných interiérech, tak v normálním prostoru.

Velkoformátové dlaždice

dlazba slinutaObliba těchto trendových dlaždic neustále roste. Jejich vlastnosti umožňují jejich nenáročnou údržbu, zejména proto, že spár, ve kterých se drží nečistoty a plíseň, je méně. Dokáží zvýraznit velké plochy a naopak menší plochy opticky zvětší, díky tomu, že plocha není rozkouskovaná množstvím spár, jako tomu je u malých dlaždic. Pokládka velkoformátových dlaždic vyžaduje naprosto rovný podklad, kvalitní penetrace, lepidla i spárovací hmotu, proto je cena pokládky vyšší než u normálních dlaždic. Co se týče ceny za metr čtverečný, většinou platí, že čím větší formát, tím dražší. Avšak ceny nejsou takové, že by to zruinovalo naší peněženku nějak zásadně více, než u normální dlažby. Při nákupu je důležité počítat s větším, 10-15% prořezem.

Samozřejmostí u velkoformátových dlaždic by měly být rektifikované hrany, to znamená, že jsou zabroušené s přesností na setiny milimetru, a to nám umožní mít spáry o síle jen 2-3 milimetry (některé dlaždice jsou pouze kalibrované, takže přesnost zabroušení hran je pouze na desetiny milimetru). Jednolitý dojem dlažby je díky rektifikaci zaručen.

K dostání jsou dlaždice i obklady nejrůznějších barev a povrchů

Například v koupelnách jsou často kombinovány různé barvy i struktury dohromady, a pokud je práce dobře promyšlena a odvedena, tak výsledek může vypadat fantasticky. Vždy je lepší vidět dlaždice na vlastní oči, v katalozích může být vzhled nepřesný a matoucí. V obchodech se setkáváme s pořád novějšími a modernějšími designy, je jenom na našem vkusu, co nás zaujme.

Designová mozaika

dlazba mozaikaSprávnou volbou mozaikových dlaždic můžete dodat svému obydlí šmrnc. Nejen že jsou originálním doplněním, ale s mozaikou můžeme vytvořit oblé tvary, ostré rohy nebo přechody. Hodí se na zahnuté plochy, například sloupy. Tento druh dlaždic může být například skvělým oživením koupelny, kde jsou velkoformátové dlaždice, můžou být použity v kuchyních, sauně nebo u bazénu, zkrátka kdekoli se člověku zachce. Vybírat můžeme ze skleněných, keramických, přírodních nebo třeba mramorových mozaiek. Formáty se mohou lišit od miniaturních mozaiek až po různotvaré nebo oblázkové kousky. Ceny jsou různé podle materiálu a provedení. Mozaika se zpravidla prodává ve formátu normální dlaždice, která je podložená síťkou, takže lze libovolně ustřihnout podle potřeby. Jednou z nevýhod může být náročnější údržba kvůli velkému množství spár.

Mozaika může být ve formátu mini dlaždiček od 2,5 do cca 5 cm, ale také různě podlhoulá.

Kvalita dlaždic

keramicka dlazbaJak to bývá i všech jiných materiálů pro stavbu, i u dlaždic se setkáváme s různou kvalitou. Sledovat bychom měli hlavně pevnost dlažby, otěruvzdornost a design. Zajímat by nás tedy měl hlavně materiál. Dlažby na klasickém střepu jsou vhodné pouze do interiérů, kvůli horším mechanickým vlastnostem. Neglazované dlažby se slinutým střepem se hodí do vytížených prostor, pořídíme je za poměrně nízkou cenu, ale kvůli absenci glazury mají zbytkovou nasákavost. Nejpoužívanější, ale samozřejmě také nejdražší, jsou dlaždice s dokonale spečeným a probarveným střepem.

keramicka dlazbaJsou absolutně nepropustné, mrazuvzdorné a jejich nabídka je nejširší, ať už mluvíme o designu nebo rozměru. Pokud má dlaždice méně než 8 mm na výšku, je nevyhovující a může popraskat. Při pokládce a obkládce musí být všechny dlaždice stejně silné.

Když nakupujeme dlaždice, vždy musíme zkontrolovat, zda jejich kvalita je odpovídající. Kvalitní dlaždice jsou ve všech baleních vždy stejně velké, stejně silné a mají stejný barevný odstín.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist