Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak zvýšit hodnotu naší zahrady? Osvětlením!

Lis 1305 Autor: Františka Podzimková

solarni svetloZahrada je bezpochyby součástí našeho domu. Především v létě se z ní stává nový obývací pokoj případně kuchyně i jídelna. Rádi na ní grilujeme a posedíme s přáteli. V obývacím pokoji jistě věnujeme pozornost každému detailu, jako například osvětlení, ale v případě zahrady na tento podstatný detail často zapomínáme. Pokud bude naše zahrada kvalitně a nápaditě osvětlená, bude na ní krásný pohled nejen přes den, kdy vidíme květiny, ale i v noci na její kouzelná zákoutí. Osvětlení si jistě pořizujeme z praktických důvodů, ale i z estetických. Vždyť zajímavé nasvícení zahrady jí dodá doslova magický rozměr.

Základem je projekt

S plánováním zahradního osvětlení je nejvhodnější začít už ve fázi projektu zahrady. Po osázení zahrady keři a trávníkem už se kabeláž zavádí složitěji a musí se zbytečně znovu kopat. Pokud ale vlastníte starší zahradu a rádi byste jí dodali nový život pomocí osvětlení, nezoufejte. I pro vás je zde jedna možnost. Existují lampy fungující na solární energii. Přes den se nabíjejí a v noci svítí. Vydrží svítit až 8 hodin.  Lze je jednoduše umístit kamkoliv do zahrady pomocí bodce, který bude dobře držet v trávníku nebo záhonu. Jejich pořizovací náklady nejsou příliš vysoké, stojí od 100 Kč a více. Ovšem nepočítejte se stejnou svítivostí jako u normálních elektrických světel.

Pokud se budeme rozhodovat, kam světla umístíme, začneme tím nejdůležitějším, osvětlením vchodu a okolí domu. Tento druh spadá do kategorie funkčního osvětlení, které nám pomůže především s orientací po pozemku a je dobré také z hlediska bezpečnosti. Do stejné kategorie patří také osvětlení příjezdové cesty, pergoly či altánu. K tomuto druhu je nejvhodnější použít svítidla zakotvená pevně, například ve stěně domu.

Vybíráme venkovní osvětlení

osvetleni v japonskem styluNezapomínejte, že venkovní svítidla musí odolávat nepříznivým povětrnostním vlivům, jako je déšť, sníh, mráz nebo silné sluneční záření. Proto si pořizujte světla učená speciálně do exteriéru. Nejvhodnějším materiálem je tvrzený plast nebo slitina oceli s hliníkem. Při nákupu se orientujte podle čísla IP. V zásadě platí, čím vyšší číslo, tím vyšší ochrana. Za značkou IP najdete dvojčíslí, z nichž první číslo značí ochranu před vniknutím cizího tělesa a druhé značí voděodolnost. Dostatečnou pozornost věnujte také výběru tvaru svítidel. K modernímu domu se nejspíš nebude hodit zdobné osvětlení, jako jsou lucerničky s ozdobným kováním, ale spíše něco jednoduššího tvaru.  

Pokud už jste dostatečně promysleli užitkové osvětlení, můžete začít řešit čistě estetické osvětlení. Krásně vypadá například nasvícené jezírko nebo soška. Velice efektní a zajímavé jsou nasvícené vysoké traviny. Při umisťování těchto světel ale nezapomeňte, že bude nejspíš lákat hmyz, proto je nestavíme blízko laviček nebo posezení.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist