Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak zrušit stávající trávník a založit nový?

Kvě 1404 Autor: Aneta Skotníková

Majitelé zahrad jistě dají zapravdu, že krásný a zdravý trávník je základ upravené zahrady. Pokud už nevypadá tak, jak bychom chtěli, je na čase založit trávník nový. Výsev je vhodný provádět od dubna do konce května nebo v září.

travni koberecJak vlastně poznáme, že je potřeba nový? Na oko by měl být vidět plevel, ať už jetel, jitrocel nebo třeba pampelišky. Pokud už jsou nežádoucí rostlinky natolik rozrostlé a doslova utiskují normální trávu, tak v tomto případě už ani herbicid nestačí. Je třeba nového trávníku.

Nejprve se musíme zbavit starého trávníku. Pokud máte menší plochu, stačí použít rýč. Zeminu rýčem otočte až po uschnutí stávajícího porostu. Počkejte 2 až 3 týdny, abyste zjistili, jestli tam nějaký plevel nezůstal. Pokud ano, proces zopakujte. Poté už můžete srovnat zeminu a případnou seschlou trávu starého porostu vyhoďte.

Na větší plochy si půjčete stroj tzv. travní slupovačku. Díky ní sloupneme celý drn, který pak můžeme následně použít do kompostu. Je samozřejmé, že s vyjmutím drnu, odebereme i část zeminy, proto je důležité ji doplnit. Pokud odstraníme vrchní vrstvu, tedy drny, je potřeba, nechat plochu alespoň 14 dní odpočinout, aby se zbylé plevely prodraly na povrch. Při setí nové trávy nám tak nebude nic překážet. Plevel, který nám po 14 dnech vyleze, postříkáme herbicidem a opět necháme 7-14 dní v klidu.

Poté už přijde na řadu samotné setí

seti travaPro každý druh trávníku je určena zvláštní travní směs. Záleží na nás, jaký typ chceme. Každá směs je vhodná pro jiné užití, proto vyžaduje i rozdílnou péči. Na plochu rozprostřeme substrát, který můžeme promíchat s kompostem nebo místo substrátu můžeme použít kvalitní zeminu, kterou promícháme s pískem. Při rozprostírání dbáme na rovinu. Té docílíme například pomocí prkna, desky nebo hráběmi. Osivo rozprostíráme rovnoměrně. Poprvé rozhazujeme na šířku, podruhé na délku. Další možností je posypový vozík, který nám rovnoměrnost zasetí zajistí. Pamatujte, že přesetím uškodíte víc, než nedosetím.

Poté hráběmi jemně zapravíme do půdy. Po zasetí je důležité osivo přimáčknout, nejlépe plochu převálcovat. Pokud nemáme válec, můžeme použít prkno, které položíme na plochu a projdeme se po něm. I z tohoto důvodu je třeba mít plochu skutečně zarovnanou. Do prostoru už nevstupujeme, abychom nevytvořili prohlubně.

Nakonec místo už jen zalijeme. Dále udržujeme hlínu vlhkou, aby nám klíčící semena neuschla. Spíše zalíváme více a v delších intervalech. Dbejme na rovnoměrné zalití, aby se nám semínka nepřemisťovala.

Teď už se za svůj trávník nebudete muset stydět. Bude to chlouba vaší zahrádky.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Jak zrušit stávající trávník a založit nový?
  • Peter 2.4.2019 (14:29)

    Dobrý deň
    dočítal som sa,že v prípade ak chcem vymeniť starý trávnik za nový stačí na starý trávnik naviesť vrstvu piesku a na ňu položiť nový trávnatý koberec.Údajne stará tráva zhnije pod pieskom a je vhodným hnojivom pre nový trávnik, ktorý sa bez problémov zakorení. Ak niekto o tom niečo viete ozvite sa. Ďakujem

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist