Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Jak zpevnit travnatou plochu? Vsaďte na zatravňovací dlažbu

Čvc 1627 Autor: Redakce

plosna dlazbaAť už v okolí rodinného domu, firemního nebo veřejného objektu, vždy se najde aspoň kousek místa, které je třeba zpevnit. Může se jednat o chodníček, parkovací místo nebo příjezdovou cestu ke garáži, variant je ale daleko více. Pro praktičnost, dobrou cenu a moderní vzhled se ve valné většině případů položí zámková dlažba. Ta ale může působit stroze a najednou zde máme pustou betonovou plochu. Líbila by se vám spíše zeleň? Pak se ale musíte vypořádat s tím, že se v mokru cesta rozjezdí nebo chodníček rozšlape do blátivého nevzhledného „čehosi“, co rozhodně nebude vypadat pěkně.

Vegetační dlažba pro zelený „koberec“

Zeleně se ale vzdávat nemusíme. Tam, kde běžný trávník není praktický, se může položit zatravňovací dlažba, čímž povrch zpevníme a o zelenou plochu nepřijdeme. Díky vegetační dlažbě vytvoříme s trochou trpělivosti sametově hebký „koberec“. A využití je rozmanité, dokonce se s ní zpevňují nepříliš prudké svahy.

Pokládka „zatravňováků“

Položení „zatravňováků“ bývá jednodušší než „zámkovka“. Jak to funguje? Dlaždice ve tvaru zámků nebo „pláství“ mají otvory, které prosypeme zeminou a zasejeme travní semeno. Určitou možností je nechat plochu zarůst trávou samovolně. Jestliže ale chceme reprezentativní trávník, budeme se mu muset trošku pověnovat a také zatočit s plevelem. U pokládky je důležité mít připravený mrazuvzdorný podklad a položit je správně. Voda se při zamrzání rozpíná a musí mít dostatek místa. Tuto dlažbu s otvory lze položit i bez toho, že bychom chtěli realizovat trávník, jednoduše otvory zasypeme štěrkem.

Beton snese větší zátěž

Pro vegetační dlažbu je ideálním materiálem beton, vyrábí se ale i z umělého kamene nebo plastu. Jestliže má ale zpevněná plocha zvládnout určitou zátěž, zejména budeme-li po ní jezdit automobilem, jednoznačně zvolíme vibrolisovaný beton, dostatečně pevný v ohybu i tahu, odolný vůči chemikáliím a vodě. Pořídíme jej v odstínech šedé, okrové nebo cihlové.

Širokou nabídku zatravňovacích dlaždic má firma PRESBETON, která vyrábí i mnoho dalších typů dlažby a betonových prvků pro dům a zahradu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2019>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist