Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak zazimovat různé odrůdy fuchsií?

Říj 1514 Autor: Veronika Havlová

fuchsieFuchsie (Fuchsia) jsou ozdobou mnoha zahrad a teras. Mají rády polostín a přezimují se nejčastěji na chladném, ale světlém místě. Rod Fuchsie patří do čeledi pupalkovitých. Je vyšlechtěno na 12 tisíc kultivarů. Mohou být vzpřímené, polopřevislé, převislé s jednoduchými, trubkovitými i plnými květy. Fuchsie jsou rozmanité a stejně tak je to i s péčí o ně. Některé odrůdy například přezimují ve tmě, jiné zahrabané venku na zahradě a jiné snesou i přezimování v teplejší místnosti.

Méně náročnější odrůdy

Fuchsia fulgens pochází z Mexika. Má červené, trubkovité květy, které jsou až 5 cm dlouhé. V zimě pokvete na světlém místě v teplotách od 2° do 12°C. Je také možné nechat podzemní oddenky na suchém a tmavém místě při teplotě 7°-13°C a na jaře rostlina opět vyroste.

Převislá Fuchsia „Golodrina“ a „Lady Isobel barett“ a „Ringwood market“ patří mezi odolnější kultivary. Je možné je přezimovat v tmavém sklepě, kde nemrzne. Dalším způsobem je zakopat je na zahradě do suché jámy plné rašeliny.  Pokud se nechají přezimovat na světlém a chladném místě, budou těmto odrůdám narůstat nové listy a mohou i kvést. 

nové odrůdy fuchsiíFuchsia magellanica je podobná odrůda pocházející z jižní Ameriky. Pokud bude mírná zima, zvládne přezimovat zahrabaná v zemi, případně pod silnou vrstvou slámy, listí a chvojí. Jestli ji necháte na chladném místě (kde nemrzne), tak bude pokračovat v růstu a keř bude časem dosahovat až jednoho metru do výšky i do šířky.

Náročnější kultivary fuchsií

Fuchsia „Hartwegii“ je bohatě rostoucí, oranžově kvetoucí odrůda se sametovými listy. K přezimování vyžaduje světlé místo s teplotou 3°-12°C. Jinak je v péči nenáročná stejně jako fialově kvetoucí a rozvitá fuchsie latnatá (Fuchsia paniculata). Za to ušlechtilá odrůda „Harry Gray“ s bílými růžově zdobenými květy je choulostivější, ale také preferuje přezimování na chladném světlém místě. 

Fuchsia „Golden La Campanella“ patří mezi citlivější. Zimu ráda stráví na světlém místě, kde teplota neklesne pod 12°C, tedy i v pokoji, kde se méně topí.

Fuchsie nejsou na světlo moc vybíravé. Přes léto jsou rádi v polostínu, ale i stín jim nevadí. Na přezimování jim svědčí chladné místo, a protože zimu přečkají bez shození listů, vystačí jim i pokoj bez přemíry světla.  Pokud je teplota do 5°C, snášení šero lépe, protože dochází k útlumu metabolismu rostliny. Vhodné místo pro přezimování může být okno na sever, anebo blízko okenního parapetu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist