Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Jak zajistit ptákům potravu přes zimu

Pro 1224 Autor: Redakce

volne zijici ptaciZima je krásné období. Čistě bílý sníh je krásnou podívanou. Ale spolu s přicházející zimou přichází i problém se sháněním potravy pro zvířata. Když totiž všechno pokryje sníh, nebo půda zamrzne, je pro některá zvířata opravdu těžké najít potravu. Spousta jich pak, třeba právě pro nedostatek potravy, zimu nepřečká ve zdraví. Některá zvířata mohou i pro nedostatek potravy zahynout.

Vy můžete udělat dobrý skutek, a pomoct tak přírodě tím, že na svou zahradu, dům, nebo balkon umístíte krmítko třeba pro ptáky. Ty to mají se sháněním potravy ze všech zvířat asi nejobtížnější.

Krmítko je potřeba připravit už před začátkem zimy, a to z toho důvodu, aby si na něj ptáci navykli a naučili se do něho létat. Dále je potřeba umístit krmítko na strategicky bezpečné místo. Nejlépe někam do výšky, aby na něj nemohli případní vetřelci, jako třeba kočky.zahradni krmitko

Výběr vhodného krmítka

Kvalitní krmítka můžete sehnat například na pejsekakocicka.cz v sekci krmítka pro ptáky, kde najdete bohatý sortiment. K dostání jsou dřevěná krmítka různých typů. Například se zásobníkem uprostřed, který se pohodlně doplňuje. S protiskluzovou střechou, aby na něm mohli ptáci pohodlně přistát. Krmítka jsou většinou doplněna o bidélka, nebo stupačky, abyste ptákům zajistili co nejpohodlnější občerstvení. Velmi praktické jsou i zásobníky s násypkou, které se sami doplní pokaždé poté, co z krmítka něco ubude.

Krásné a originální krmítko si však můžete vyrobit i sami doma. Jednoduchá na výrobu jsou krmítka z pet lahví. Ty stačí ve výšce zhruba 10 cm proříznout a obalit izolepou, aby se ptáci neporanili. A hned máte funkční krmítko. Ztlouct si můžete ale i krmítko z dřevěných prkének, nebo připravit tukové krmítko.

Co do krmítka?

Krom klasického krmítka samozřejmě můžete přilepšit ptáčkům také různými závěsy. Velmi vyhledávané jsou koule s lojem, oříšky a zrníčky. Volně žijící ptáci se ale brzy naučí navštěvovat i vaše krmítko. Důvod je jednoduchý-pokud se teploty pohybují několik týdnů pod nulou, nemají ptáčci kde shánět potravu. Jsou rádi téměř za všechno, ale my bychom měli dbát na to, aby jejich přilepšení nijak neblaze neovlivňovalo jejich zdravotní stav.

Do krmítka totiž v žádném případě nepatří zbytky z naší kuchyně, jako jsou drobky, staré pečivo, rýže, salámy a podobně. Ptáci takové potravě neodolají, ale není pro ně vhodná, zejména protože neobsahuje potřebné živiny a navíc mohou způsobit zažívací potíže.

smes pro ptakyNaopak jsou velmi vhodné kousky jablek, vařené brambory, drcené ořechy a zbytky masa. Žádná z těchto potravin ale nesmí být plesnivá. Plíseň totiž může způsobit, že pták onemocní a uhyne.

Z komerčně prodávaných směsí (seženete v již zmiňovaném e-shopu nebo v hobby marketech) jsou velmi vhodné ty, které obsahují slunečnici, proso, oves, pšenici nebo mák. Každý pták dává přednost jiným dobrotám, a proto bychom měli volit potravu pestrou, aby nás navštěvovalo co nejvíc druhů ptáčků.

Velmi oblíbené jsou závěsy jako krmivo pro volně žijící ptáky. Na výběr máte různé druhy lojových koulí a sítěk s oříšky. Nejvíce se nám líbí XL závěs, který ptáčkům přináší asi 1 kg prvotřídního krmení s dostatkem vitamínů i v zimě potřebných tuků.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist