Jak vybrat vhodný sprchový kout
Každý člověk, který normálně každý den funguje, má své vlastní osvojené hygienické návyky. Chodit do společnosti čistý je jedním z etických a společenských kodexů. Naší povinností je chodit upravení tak, abychom neobtěžovali své okolí. Dnes, v 21. století, je až s podivem, kolik lidí si toto pravidlo dosud neosvojilo, přesvědčit se o tom můžeme například v dopravních prostředcích, kterými může být jízda někdy opravdu nepříjemná. Nutno však dodat, že většina lidí, bohudík, hygienické návyky správně dodržuje.
V dnešní uspěchané době se může večerní poležení ve vaně zdát hotovým luxusem. Jednou za čas si tohle pohodlí jistě dopřeje každý z nás, ale pro mnohé to není každodenní záležitostí. A tak ve většině koupelen v našich domácnostech najdeme sprchové kouty.
Rychlá sprcha ve „sprcháči“, jak s oblibou sprchový kout lidově nazýváme, je pro mnohé z nás schůdnějším řešením. Dopřát si jí můžeme jak ráno před odchodem z domu, tak večer když unavení dorazíme domů. Sprchu jistě milují i všichni sportovci, kteří po náročném tréninku potřebují spláchnout nejen pot, ale i zchladit celé tělo.
Sprchování je záležitostí několika málo minut. I z hlediska šetření prostoru je praktičtější, než vana. Pokud máte v bytě pouze malou koupelnu, pravděpodobně zvolíte tuto úspornější variantu. Sprchový kout jsou rovněž hygieničtější, z toho důvodu je většinou najdeme i v ubytovacích zařízeních, tělocvičnách a dalších veřejných zařízeních. A další výhodou, do třetice všeho dobrého, je větší ekologická šetrnost. Schválně si někdy zkuste změřit, kolik vody spotřebujete při napuštění vany a kolik vody proteče při sprchování. Sami se přesvědčíte, že sprchování šetří nejen čas, ale i peníze vydané za spotřebovanou vodu.
Existují tzv. vestavěné – vyzděné – sprchové kouty
Ty jsou ze tří stran obklopeny zdmi, na kterých jsou osázené koupelnové kachle. Čtvrtou stěnu pak tvoří dveře, které umožňují přístup do sprchového koutu. Sprchové „vsazené“ boxy vypadají tak, že okachlíkované stěny tvoří jeden roh, jsou tedy dvě, a zbylé dvě jsou ve skutečnosti dveře, kterými se do sprchového koutu vchází.
U sprchových dveří se nejčastěji setkáme s materiály, jako je sklo či plast
Sklo buď v čiré, pískové nebo zabarvené formě. Čiré sklo vypadá na dveřích do sprchového koutu úžasně, ale ne každému je to příjemné. Navíc pokud zvolíte čiré sklo, je potřeba po každém sprchování dveře setřít speciální pogumovanou stěrkou. To proto, aby na skle nezaschly kapky vody a nevytvořily nepěkné mapy. Stírání touto stěrkou však zabere zhruba pouhou minutu, takže nic, co by se nedalo přežít. Plast se používá v obdobných variantách jako sklo. Čirý nebo strukturovaný. I zde platí, že strukturovaný plast je snadnější na údržbu.
Samostatnou kapitolou jsou sprchové závěsy
Je to sice nejlevnější varianta, ale ne vždy plní svou funkci úplně na 100%. Stačí trocha nepozornosti a hned je na podlaze koupelny více vody, než byste chtěli. Navíc závěs musíte po určité době vždy vyměnit, aby nedocházelo k plesnivění apod.
Pokud už máte v koupelně umístěnou vanu, ale přesto si chcete naplno užít výhod sprchování, máma řešení i pro vás. Klasickou vanu můžete doplnit tzv. sprchovou roletou. Je to jednoduché a nenáročné řešení. Roletu jednoduchým mechanismem spustíte a zase vyrolujete podle potřeby. Kvalitní a dobře vypadající rolety seženete na webu sprchova-roleta.cz
Co se týče dveří do sprchových koutů, na výběr je celá škála možných typů. Klasické výklopné dveře, které vypadají velice efektně. Nejlépe vyniknou v čirém skle. Dále se setkáte s otočnými dveřmi. I ty vypadají velmi působivě a elegantně. Velmi často narazíte i na zašupovací dveře, které se nejvíce vyskytují u sprchových boxů.
Pohodlné sprchování bez vytopené koupelny
Jestli jste už někdy měli příležitost sprchovat se ve sprše s nedokonale těsnícími dveřmi, asi víte, jak vytopená koupelna vypadá. Tomu se samozřejmě dá předejít hned několik způsoby.
Obecně logicky platí, že čím hlubší je vana sprchového koutu, tím méně vody se dostane na podlahu koupelny. Hlubší sprchovací vana je praktická i v případě, že dojde k ucpání odtoku. Voda ve vaně se pak tak rychle a snadno nepřelije přes okraje vany. Oproti tomu mělčí vana je možná pohodlnější při vstupu do sprchového koutu, ale při samotném sprchování musíte být o poznání pozornější. Podstatný je také výběr odtokové mřížky. Některé typy se ucpávají snáze, než ty ostatní.
Pokud zvolíte zabudovaný odtokový žlab, žádnou sprchovou vanu vlastně nepotřebujete. Vznikne tak bezbariérový sprchovací prostor bez výškových rozdílů. Žlaby existují lineární či rohové. Liší se v konkrétním systému odtoku, ale například i v perforaci samotné mřížky. Žlaby jsou vyráběny z kvalitní nerezové oceli, takže je zajištěna jejich dlouhá životnost. Toto řešení je elegantnější a mnohdy i pohodlnější a praktičtější. Vynikne tak tvarová čistota a celkové působení koupelny.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.