Jak vybrat a nazdobit dokonalý vánoční stromek
Vánoční stromek je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Stejně jako kapr, vánoční cukroví, bramborový salát a koledy. Snad každý chce co nejdokonalejší Vánoce, pro většinu lidí jsou totiž nejkrásnějším obdobím v roce. Svátky pohody a klidu. Svátky, kdy by se celá rodina měla sejít dohromady.
Jen málo rodin na Vánoce nezdobí vánoční stromeček. Je jedno, jestli jednoduše pár perníčky, nebo svíčkami, či bohatě mnoha ozdobami, figurkami a bonbóny. Jak si ale pořídit dokonalý stromek? Přesně takový, aby byl symetrický, s hustými větvičkami a obrovský, aby se pod něj vešla spousta dárků?
Živý vánoční stromek
Tak v první řadě si můžete koupit řezaný stromek, který krásně voní a jsou k sehnání opravdu výběrové a nádherné kousky. Jediný jeho problém je, že po pár dnech v teple domova začne nenápadně opadávat, až opadá celý. Z čerstvých stromků máte na výběr asi z desíti druhů jehličnanů. Nejčastěji však domácnosti zdobí jedle, smrček, nebo borovice. Nejhustější na jehlice a nejlépe vypadající je asi smrk, ta to ale celkem rychle opadá. Jedle je zase taková vznešená a ušlechtilá, jehličí na ní vydrží o dost déle, než na smrku a krásně voní.
Trochu si připlatíte za jedli, která snoubí pozitivní vlastnosti obou klasiků-borovice i smrku.
Krom výběru druhu stromku se zamyslete i nad jeho velikostí. Limitovat by vás nemělo jen auto, kterým stromek povezete nebo třeba prostor v interiéru, ale především velikost stojanu.
Živý stromek kupujte zásadně rozbalený. Zkontrolujte, zda mu drží jehlice. Ty musí být sytě zelené či stříbřité. Kmen by měl být dostatečně silný a rovný, s pravidelnými větvemi. Následně si stromek nechte zabalit do sítě a zfrézovat kmen maximálně na průměr 5 cm. To vám výrazně usnadní manipulaci a přichycení do stojanu. Stromek nechcte až do doby zdobení v chladnu, třeba na balkoně a umístěte ho do kýble s vodou nebo ho kupte až v den, kdy ho chcete přemístit do bytu.
Dalším k sehnání je stromek v květináči. Ten vydrží několik let, ale zase bude pořád stejný a časem už nemusí být tak krásný. V interiéru ho ale můžete mít jen několik dní. Následně vás čeká aklimatizace a pak třeba i jarní výsadba na zahradu. Kupujte kontejnerované stromky jen takové, které mají dostatečně velký kořenový bal. To znamená samozřejmě i větší kontejner. Půda by měla bát kyprá, vlhká, ale ne přemokřená.
Umělé stromky
Třetím druhem jsou umělé stromky, které ani nevoní, ani neopadávají, takže v podstatě vůbec neasociují Vánoce a jsou jen jakousi slabou náhradou. Ovšem mnoho lidí bere umělý vánoční stromeček jako ekonomicky i ekologicky nenáročnou alternativu.
Jak ozdobit vánoční stromek?
Ať už si vyberete jakýkoliv stromek, nezapomeňte ho patřičně ozdobit. Klidně jen papírovými ozdobami – v jednoduchosti je přeci krása. Hlavně pozor na svíčky a prskavky, suché jehlice totiž dobře a rády chytají, tak ať se nestane nějaká nechtěná a nemilá nehoda.
Podle odborníků by na cca 180 cm vysoký strom mělo přijít asi 40 kouliček nebo jiných baněk, asi 3-5 metry světelných a 8 metrů klasických řetězů. Nebojte se ale ani experimentovat. Stromku sluší i růžová barva, klasické mašle, slaměné a dřevěné ozdoby a v neposlední řadě také háčkované ozdoby.
Když stromek usadíte do stojanu (vybírejte stojan, kam se dá nalít voda, stromek vydrží déle, a který je dostaečně robustní), seřízněte terminální vrchol a nasaďte špičku. Ta by měla podle interiérových designerů asi 18 cm velká. Nachází čas světelného řetězu nebo svíticích koulí. Vždy první zkontrolujte, zda není řetěz poškozen a bez problémů svítí. Následně navěste čokoládové figurky a nerozbitné ozdoby všeho druhu. Následují skleněné baňky a naposled řetěz. Je jedno, zda ho koupíte, nebo vám děti pomohou s výrobou barevného papírového. Třásně už moderní stromky nezdobí, to je ale jen a pouze na vaší fantazii a vkusu.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.