Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Jak to chodí v útulcích pro zvířata?

Srp 1504 Autor: Redakce

Zajímá vás, jak to chodí v útulcích pro nechtěná nebo zatoulaná zvířata? Nás to zajímalo také, proto jsme s prosbou o rozhovor zašli do jednoho z útulků v ústeckém kraji, přesněji do obce Žim, který se těší báječné pověsti. Odpovídá Petra Horáčková s kolektivem, Nadace TLAPKA.

Kdy a proč vznikl útulek?

pes z utulkuVznikl v roce 2009, jako ochranáři jsme cítili povinnost zřídit útulek, protože útulek v Krupce ukončil svoji činnost, útulky na okrese Teplice  – města Teplice a soukromý útulek Světec mají omezenou kapacitu, jako ochranáři jsme museli pro opuštěná zvířata něco udělat a to zrealizovat útulek. Problémem pro vznik útulku je najít vhodnou lokalitu, malé obce mají problém, pokud zjistí, že by útulek mohl vzniknout v jejich místě. Útulky pro opuštěná zvířata by v podstatě měl mít zřízený stát , tato povinnosti je přehozena na obce , kdy každá obec má povinnost se postarat o opuštěná zvířata ,  malé obce mají teda alespoň záchytné kotce. My jako útulek máme zřízené smlouvy s městy a s malými městečky o péči v útulku, platí nám paušální částkou bez ohledu na to kolik zvířat dovezou, bez ohledu na to v jakém zdravotním stavu zvířata jsou (bohužel tyto částky jsou pro provoz útulku nízké, náklady mnohonásobně převyšují příjmy) ale my jako ochranáři to řešíme svými prostředky aby bylo o co největší množství zvířat postaráno a dostávali se do adopcí (takže nechápu jak si někdo může myslet že na tomhle se dají vydělat peníze, kdyby to bylo tak výdělečné, každý si to může jít zkusit).

Kolik máte zvířat k adopci?

pes nalezenecPočet zvířat je +/- k adopci stále stejný a to cca 60-80ks – dle sezony, bohužel je to v lidech, zvíře za nic nemůže je odkázáno pouze na lidech.

Co je na fungování nejtěžší?

Stále dokola jsou to finance a to zejména veterinární péče je finančně nejnáročnější, zvířata se dostávají z 1/3 ve špatném zdravotním stavu nebo stará (asi proto končí na ulici atp…) dále je to péče o zvířata,  365dní v roce, dále přibývající počet opuštěných zvířat  kdy se máme obavu, že bychom nemohli z důvodu kapacity přijímat potřebná zvířata. Dále opět lidi, kteří se zbavují svých domácích členů rodiny a dále udávání na útulek jako že špatná péče atp….

Jak hledáte vhodné spolupracovníky a dobrovolníky?

Všichni jsme dobrovolníky pro zvířata, nebráníme se spolupráci, a pokud nás osloví zájemci o spolupráci nabízíme možnost inzerce, venčení, pořádáme brigády – velký úklid, sdílení na  Facebooku,   a za další díky těmto lidičkám si najednou uvědomíte, že je dost dobrých lidí (bohužel míň než těch druhých), a to člověka znovu nahodí a dodá energii. Protože práce je pořád dokola dost a v podstatě pořád stejná, pokud vidíte v jakém stavu se zvíře dostane do útulku psychicky je to náročné ale na druhou stranu když se podaří zvíře hodit do pohody a ještě se dostane do adopce a máte zpětnou vazbu od nového majitele je to nádherný a znovu nahazující .

Věnujete se výchově mládeže?

pes krizenec labradoraAno, školy pro útulek pořádají sbírky a na oplátku pokud je zájem ze strany školy pořádáme osvětovou činnost a to přímo ve školách i se zvířaty nebo třída přijede po domluvě na útulek, osvětová činnost a výchova dětí je nejdůležitější činnost  do budoucnosti myšlení nyní malých dětí, snad pokud by tento problém byl zaveden jako etika ke zvířatům ve školách nebylo by potřeba zřizovat víc útulků, depozit, záchytných kotců, každý by byl zodpovědný za své zvíře ale i jiných zvířat než psů, koček, koní……

Nezdá se vám, že je u nás problematika útulků a problematika týrání zvířat zametána pod koberec?

Co se týká týrání zvířat a tresty za týrání chybí tady dodržování zákona na ochranu zvířat a to zejména vyšší  tresty ( dle našeho by tresty  za týrání měly být stejně vysoké jako za týrání dětí ) , dále  lidé, kteří týrají nebo se zbavují nebo nekontrolovatelně rozmnožují zvířata by měli mít doživotní zákaz chovu, finanční pokuty, nízké tresty tuto situaci nevyřeší. Pokud lidé budou zodpovědní ke svému členu rodiny (zvíře) nebylo by třeba v ČR mít tolik útulků a jiných zařízení . Útulek by měl být pouze jako zařízení pro ztracená zvířata.

Co si myslíte o povinném čipování?

pes krizenec pitbulaUrčitě je to dobrá věc, bohužel pro útulky finančně náročná, dále lidé ani nevědí, že se musí zaregistrovat, tak jako každé hospodářské zvíře musí být registrováno, evidováno, musí mít náušnici v uchu tak i psi by měli být očipováni, pouze se obávám, že množírny to dělat nebudou a opět nezodpovědní lidé si budou brát z množíren a tím je podporovat a nekontrolovatelné množení je tady opět a to nemluvím o tom, v jaké stavu z množíren jsou zvířata

Spolupracujete s jinými útulky?

Občas ano, pokud zjistíme, že se k nám dostalo zvíře, které pocházelo z jiného útulku, oslovíme je, aby zjistili majitele, ale stejnak pokud majitel nemá zájem a nehledá svého psa, kočku… nemá ani cenu ho vracet, příště by to taky nemuselo pro zvíře dopadnout dobře a dostat se do útulku. V minulosti jsme také řešili přeplněnou kapacitu našeho útulku a v podstatě nám jiný útulek pomohl  a odebral si od nás cca 4-5 ks zvířat, totéž nabízíme i my, ale bohužel náš útulek je pořád plný .

Jak je útulek financován? Mohou čtenáři nějak pomoci?

pes obezitaFin. prostředky máme z 40% od měst , se kterými spolupracujme , z 10% fin. dary občanů , 50% z vlastních zdrojů .

Každý finanční dar pomáhá našemu útulku – zvířatům a to zejména zdravotní péče, každá granule se počítá.

Samozřejmě nejlepší pomoc je adopce zvířete do zodpovědných rukou.

Jakou máte úspěšnost s umisťováním opuštěných zvířat?

Dlouhodobě vypozorováno cca 130ks zvířat ročně jde do adopcí.  Problém je umístit opravdu nepřizpůsobivé jedince. Občas se k nám dostávají psiska značka bojové plemeno, ale nejsou bojová chováním-pouze vizáží. Naopak psiska, co nejsou bojová plemena, jsou někteří opravdu zlí, koušou. U nás proběhne převýchova, teda pokud jsou trošku kontaktní, ale měli jsme i pár hafanů, u kterých to nešlo nebo nejde, přesto jsou na útulku tak nějak si zvykli na chod útulku a snad si trochu života užívají.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Lis 2021>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Spolupracujeme:
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist