Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Jak správně nakrmit svého psího teenagera

Říj 1106 Autor: Komerční sdělení

Stejně jako v „dětském“ věku psa, je výživa zásadní i v „teenagerovském“ období, kdy jeho tělo roste a vyvíjí se. Správného vývoje kostí, kloubů i svalstva může chovatel docílit vhodným typem krmiva, a jak už vyplynulo z prvního dílu našeho seriálu, i způsobem jeho podávání.

V minulém článku jsme se zabývali vhodnou stravou pro štěně, která se už od útlého věku psa začala různit v závislosti na jeho plemeni, chcete-li – vzhledem k váze v dospělém věku. Psi malých plemen (Bišonek, Čivava, Maltézáček…) a středních plemen (Bulteriér, Čau-čau, Dalmatin…) ze speciálního typu krmiva pro štěňata přechází na granule pro dospělého jedince (pro malá a střední plemena) už ve věku jednoho roku. To umožňuje nízká váha zvířete, která při vývoji nezatěžuje pohybový aparát.

Naopak složitější situace nastává v podobě výživy psů velkých (Dobrman, Hovaward, Německý ovčák) a obřích plemen (Leonberger, Mastif, Brazilská fila). Ve čtvrtém měsíci věku začíná u těchto plemen období intenzivního růstu, který silně namáhá kloubní aparát. Psi velkých a obřích plemen si proto začínají zvykat na nový typ krmiva – granule pro juniory uzpůsobené této váhové kategorii. Speciální výživa vhodně zpomaluje růst, aby kostra měla dostatek času na plné vyvinutí. Odborník na výživu zvířat, Ing. Martin Kváš to potvrzuje: „Takovému psovi je potřeba zajistit dostatečný přívod bílkovin při relativně nižším obsahu energie, aby byla jeho tělesná konstrukce dobře vyvinutá a silná.“

V tomto období je vhodná i kvalitní bílkovinná podpora (neslazený jogurt s živými kulturami, bílý tvaroh, nekořeněný sýr…) formou příkrmu k vhodnému typu krmiva. „Nemusí nutně jít o ta nejdražší krmiva na našem trhu, protože kvalitativně jsou superprémiová krmiva plus mínus na stejné úrovni,“ upozorňuje například MVDr. Šíma, který sám doporučuje tradiční a mezi chovateli oblíbenou značku Brit. Chovatel typem krmiva totiž rozhoduje o kvalitě celého psího života. Nesprávná výživa může být příčinou poruch vývoje kloubního aparátu a tyto změny jsou nevratné.

Ale vraťme se k vývoji a růstu těch největších psích parťáků. V období dvou let věku přichází fáze, ve které se na krátko rozdělí výživové cesty i velkých a obřích plemen. Velká plemena už jsou připravená přejít z juniorského typu krmiva na granule pro dospělé psy ve variantě velká a obří plemena, ti nejtěžší čtyřnozí přátelé je ve změně krmiva následují zhruba šest měsíců nato, ve dvou a půl letech. V příštím článku se dozvíte o výživě míšenců (voříšků) a zdryví prospěšným pamlskům.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist