Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Jak si zařídit praktickou a funkční kuchyň

Bře 1306 Autor: Františka Podzimková

Jídlo je základní lidskou potřebou, které bychom měli věnovat dostatečnou pozornost. Není to však myšleno pouze z hlediska stravování, s jídlem, jeho přípravou i stolováním je spojena řada rituálů. U jídla, by se alespoň občas, měla sejít celá rodina. Je tedy důležité, aby místnost byla pohodlná a působila příjemným dojmem. Jak by tedy ale kuchyně, která bude skvěle funkční a pohodlná měla správně vypadat?

myti nadobiRozlišují se, zjednodušeně řečeno, dva základní typy kuchyní. Čistě pracovní kuchyně, kdy prostor pro stolování umístíte do jídelny, nebo kuchyně se stolováním. Můžete však vaši kuchyň propojit i s obývacím pokojem, což má samozřejmě své výhody i nevýhody. Praktické je to pro jednodušší komunikaci s ostatními členy rodiny, nepraktické zase pro hluk, nebo výpary. Optimální velikost kuchyně se stolováním je 12 m2. Velikost kuchyně by však měla být posuzována hlavně podle potřeb rodiny. Malé kuchyně je potřeba řešit chytře. Pomoci si můžete výsuvným nebo sklopným stolkem a podobně.

Co se týče vybavenosti kuchyně, je pár nezbytností, které v ní za žádnou cenu nesmí chybět. Základem je velká pracovní plocha, která by měla být z hladkého, snadno omyvatelného materiálu. Dále pak zařízení k vaření a pečení, digestoř, dostatek skladovacích prostor pro kuchyňské potřeby, nádobí a některé potraviny, lednici a plochu pro ostatní menší kuchyňské spotřebiče. Samozřejmostí je pak dřez na mytí nádobí, případně myčka, a plocha pro odkládání nádobí.

Čísla v praxi

prakticka kuchyneŠířka kuchyňské linky by měla být 60 cm, aby se na ní dalo pohodlně pracovat. Pracovní plocha by měla být umístěna ve výšce 85 cm (nebojte se ale s truhlářem domluvit na kuchyni vyšší, záleží na výšce postavy).  Při zařizování kuchyně dejte pozor na výšku, ve které jsou umístěny skříňky nad kuchyňskou linkou, kdyby byly příliš nízko, špatně by se na ploše pod nimi pracovalo. Na druhou stranu je nutné umisťovat skříňky tak, abyste do nich dosáhli. To samé platí při umisťování digestoře nad sporák. V normě je minimální vzdálenost sporáku od digestoře 65 cm. U plynových sporáků se doporučuje 75 cm. Každý výrobce doporučuje vzdálenost jinou, tuto informaci najdete v návodu od sporáku nebo i digestoře.

Také pozor na správné osvětlení. Pokud připevníte svítidla přímo nad pracovní plochu, jistě se vám bude pracovat o mnoho lépe. Ještě jedna věc, na kterou byste se měli zaměřit je alespoň 8 cm vysoký sokl skříněk, které stojí na zemi. Uvidíte, že opravdu usnadní úklid kuchyně.

Rozmístění spotřebičů

cervena kuchynePři navrhování kuchyně je nesmírně důležité uvědomit si, jak vlastně práce v kuchyni probíhá. Podle toho je pak dobré rozvrhnout umístění spotřebičů a pracovních ploch. Správné uspořádání vám usnadní manipulaci a zkrátí cesty. Pomůže vám v kuchyni pracovat mnohem systematičtěji. Při postupu zleva doprava je vhodné uspořádání následující: odkládací plocha (min 45 cm), sporák, místo pro přípravu jídla (min 60 cm), dřez, odkapávací plocha. Rozhodně ale musíte myslet na prostor pro rychlovarnou konvici (pozor na rozmístění elektrických zásuvek!), případně kávovar, toustovač a podobně.

Pokud je linka po obou stranách kuchyně, měl by mezi oběma částmi být prostor alespoň 1,2 m.

Myčku doporučujeme umístit blíž k dřezu (kvůli oplachu nádobí), naopak lednice může být klidně trochu mimo. V moderních kuchyních klidně najdete jen malou lednici místo jedné ze spodních skříněk a velká lednice s mrazákem je ve spíži. Naopak je ale vyhledávaná také širší lednice amerického typu. Tu seženete v šíři 70 až 90 cm. Tyto lednice se ale nevyrábějí pro vestavbu.

Praktické je také mít z kuchyně přístup do spíže, nebo komory, kde můžete skladovat různé suroviny a potraviny. Velmi praktické jsou také výsuvné potravinové skříně, díky kterým máte nejběžnější potraviny ihned po ruce.

V příštím díle věnovaném kuchyním se zaměříme na výběr sporáku, mikrovlnné trouby a lednice.

Kuchyně fotogalerie

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

4 reakce na Jak si zařídit praktickou a funkční kuchyň
 • Lily 10.11.2020 (15:24)

  Zakladni chyba, kterou udelame, hned jak zacneme premyslet o zarizovani nebo renovaci kuchyne. Abychom se v kuchyni jenom nevztekali, musime se zamyslet nad detaily. Je to koneckoncu pracovni prostor. Stejne jako si pracovnu nesoupnete do sklepa bez oken, v kuchyni taky musite pamatovat na to, jak ji zaridit, aby se v ni dobre delalo.

 • síma 28.4.2015 (15:43)

  Při nákupu domácích spotřebičů se orientuju dle nabídky zde: http://www.hyperzbozi.cz/bile-zbozi. Srovnání cen je super – u tak drahých věcí jsou rozdíly velké, a tak se dost ušetří!

 • eva 20.10.2014 (09:59)

  Máte někdo prosím zkušenost s nákupem elektroniky přes http://elektro.hyperinzerce.cz/? Zařizujeme byt a chceme vybavit kuchyň levně, ale kvalitně…děkuji.

 • aleš 16.4.2014 (11:25)

  Při zařizování kuchyně jsme před nákupem spotřebičů porovnali ceny na http://bile-zbozi.hyperzbozi.cz/. Skvěle se tak ušetří! Vyzkoušejte!

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist