Jak si jednoduše vyrobit krásný a originální květináč?
Patříte mezi kreativní lidi a rádi pořád něco vyrábíte? Pokud přemýšlíte nad tím, jak si můžete vyzdobit vaše květináče tak, aby působily originálně, čtěte dál. Existuje mnoho způsobů, jakými si květináč můžete ozdobit. Děti si vystačí s vodovkami nebo temperami. My si ale představíme trochu sofistikovanější způsoby dekorace starých květináčů. Jeden z nejznámějších a asi také nejvíce oblíbeným způsobem je tzv. ubrousková technika.
Jak na ubrouskovou techniku?
Ubrousková technika se jinak také nazývá decoupage. Jde vlastně o zdobení květináčů nebo i jiných předmětů pomocí papírových ubrousků a speciálního lepidla (můžete ale také použít levné lepidlo Herkules, které také odvede dobrou práci). Renovovat můžete i opravdu zašlé keramické květináče. Základem je ale mít vždy čistý květináč. Vydrbejte ho kartáčkem nebo ho klidně umyjte v myčce.
Dále budete potřebovat nůžky, štěteček, barvy a lak ve spreji. Květináč nejprve namalujeme vybranou akrylovou barvou. Nejlepší je použít světlé barvy, protože na květináči poté ubrousky nejvíce vyniknou. Poté vybereme motiv ubrousku, který chceme na květináč nalepit a vystřihneme ho. Vzhledem k tomu, že se ubrousky skládají ze tří vrstev, po vystřihnutí motivu vrstvy oddělte a použijte jen jednu. Poté už nám jen zbývá ubrousek na květináč nalepit a máme hotovo. Květináč si poté můžete kdekoliv vystavit anebo se z něho může stát výborný dárek pro vaše blízké. Ubrousková technika je velice nenáročná a rozhodně také nepatří k finančně náročné zábavě, takže pokud se vám tato metoda líbí, hurá do toho!
A jak je to s náklady? Hliněný květník seženete asi za 20 Kč, lepidlo Herkules 70 Kč, štětec a nůžky má snad každý doma. Ubrousky vyjdou na cca 20 Kč. Vzory vybírejte ne moc titěrné, aby se pohodlně vystřihovaly.
Kachlíkový květináč
Rozbily se vám nebo vám zbyly nějaké kachličky? Poté je můžete velice efektivně využít na ozdobení vašeho květináče. Pokud máte kachličku ještě vcelku, na prkýnku je rozbijte na malé kousky. Nezapomeňte použít nějaké ochranné brýle, protože kousky dlaždiček by vám jednoduše mohly poškodit zrak. Dlaždičku lze také pohodlně rozštípat štípačkami nebo rozbít přikryté starou utěrkou, aby kousky nelétaly široko daleko.
Poté pomocí lepidla na květináč kousky kachliček nalepíme buď po celém květníku nebo jen v pruzích či jiných ornamentech a necháme zaschnout. Lepidlo použijeme jakékoliv na kachlíky nebo lze použít silikon. Nakonec smícháme vodu spolu s cementem na řídkou kaši. Vzniklou kaši poté naneseme štětcem mezi dlaždičky. Pokud děláte květináčů více, vyplatí se vám koupit spárovací hmota, kterou rozděláte podle návodu na balení. Tyto hmoty seženete v mnoha barevných odstínech. Rozhodně by ale spára neměla přehlušit samotný kousek dlaždičky. Následně vše prstem uhladíme a vlhkou houbičkou dlaždičky vyčistíme. Tímto vám vznikne velice originální květináč, který rozhodně jen tak nikdo doma nemá. Podobným způsobem můžeme dekorovat i podmisku ke květináči nebo dekorovat obaly květináčů.
Květináč s gelovými razítky?
Ano, proč ne! Gelová razítka jsou velice jednoduchý způsob, jak si rychle vyzdobit květináč. Je však nutné používat je strukturovací pastu, kterou seženete ve všech potřebách pro malíře a šikovné ruce. My jsme zkusili použít i klasický karosářský tmel a také jsme uspěli. Gelová razítka si můžete vybrat podle toho, jaké chcete. Na našem trhu jsou nejen různé tvary, ale i různé velikosti. Po nanesení razítek stačí jen květináč nechat zaschnout, v případě potřeby nabarvit a přestříkat lakem ve spreji tak, aby byl květináč ochráněn před venkovními vlivy a zároveň získal krásný lesk.
Co se barev týče, zkuste jakékoliv akrylové barvy, které jednoduše nanesete štětečkem nebo kouskem houbičky na nádobí.
Komentáře k článku
Andrea 24.2.2015 (17:28)
To zase psal nějaký, jak to říct slušně, hlupák a inteligent. V titulku je „vyrobit květináč“, ale ve skutečnosti se jedná pouze o výzdobu květináče (který již byl vyroben jinde).